StoryEditor

Ceny zbóż: Rozmrażanie rynku zbóż

Od wielu dni w zbożowym handlu trwa marazm, rynek zamarzł, jak pozamarzały również ceny, tak jak zamarzły stawy i jeziora. Najnowsze informacje pozwalają sądzić, że zamrożenie rynku nie jest za mocne i podobnie jak nietrwała jest tafla na zbiornikach wodnych, także i w handlu zbożami kolejne tygodnie przyniosą odmrożenie.
12.01.2024., 08:26h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Ile zbóż Ukraina wyeksportowała w pierwszym tygodniu nowego roku?
  • Jaki jest ukraiński eksport od początku sezonu?
  • Ile ton kupił Egipt pszenicy na ostatnim przetargu?
  • Od kogo ma być ta pszenica i ile kosztuje?
  • Ile pszenicy od Rosji kupili trzej najwięksi eksporterzy?
  • Ile pszenicy wyeksportowała Polska przez porty w tym sezonie?
  • Ile wypłynęło od nas w ciągu ostatnich 3 tygodni?
  • Co się dzieje z jakością pszenicy konsumpcyjnej?
  • Ile kosztuje pszenica na Matifie?
  • Jakie są oferty w portach, a ile proponują młynarze?
  • Jakie są ceny pozostałych zbóż?

Na światowym rynku handel w nowym roku zaczyna się budzić, a u nas wciąż jeszcze wielu skupujących narzeka na kompletny marazm rynkowy oraz zastój cenowy i popytowo-podażowy, trwający już od wielu tygodni.

Ukraina pyknęła milion w tydzień

Świętowanie nowego roku Ukraina uczciła efektownym wynikiem eksportowym. Do 8 stycznia br. od początku sezonu wyeksportowała 19,422 mln ton zbóż i roślin strączkowych. W tym 7,8 mln t pszenicy, 1,2 mln t jęczmienia i 10,3 mln t kukurydzy.

Szczególnie natomiast ciekawa wydaje się informacja, że ukraiński eksport w tym roku kalendarzowym przekroczył już jeden milion ton! Bo w okresie od 1–8 stycznia 2024 r. z Ukrainy wyjechało 1,03 mln t surowców rolniczych, co jest wynikiem o 150 tys. t lepszym od podsumowania pierwszego tygodnia ubiegłego roku.

Ach żeby u nas tak szybko i sprawnie szło z eksportem jak w Ukrainie. Niestety Polski eksport pszenicy w tym sezonie w podobnym okresie wynosił 2,3 mln t, dla dotkniętych przecież wojną Ukraińców to by było jakieś dwa tygodnie z hakiem, u nas pół roku. Trochę to sprawa infrastruktury, a trochę sprawa cen. A co do cen, to warto zerknąć na wyniki ostatniego przetargu.

Pozostało 84% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. grudzień 2024 04:21