Presja sprzedaży rosyjskiej pszenicy przy rekordowych zbiorach powoduje, że pomimo wręcz odwrotnych impulsów płynących z innych krajów giełda zaczyna dołować. W Polsce ceny od dawna utrzymują się na stałych poziomach, ale handlowcy uważnie przyglądają się notowaniom i kursom walut.
Z tego artykułu dowiesz się:
- Ile wyniosą zbiory pszenicy w Rosji?
- Ile Rosja pszenicy wyeksportuje?
- Jak dużo pszenicy eksportuje się na całym świecie?
- Ile pszenicy wywieziono z Ukrainy awaryjnym korytarzem morskim i rzecznym?
- Ile kosztuje transport pszenicy z Ukrainy w różnych kierunkach?
- Ile pszenicy dotychczas wyeksportowała UE?
- Ile wyniosą zbiory w Kazachstanie?
- Ile więcej pszenicy zasiała Ukraina na 2024 r.?
- Ile kosztuje pszenica na Matifie?
- Jakie są ceny zbóż w krajowym skupie?
- Po ile jest skupowana kukurydza?
W najnowszym raporcie USDA produkcja rosyjskiej pszenicy została podniesiona aż o 5 mln t, do okrągłych 90 mln t. Przy tak dużych zbiorach Rosja ma wyeksportować rekordowe 50 mln t pszenicy, co mimo wzrastającej o 2 mln t konsumpcji do 42 mln t, wciąż pozwoli na zgromadzenie 12 mln t zapasów na koniec bieżącego sezonu. Rosyjski eksport pszenicy dochodzi już do 25% w całym światowym handlu. Globalne obroty pszenicą mają w tym sezonie obejmować ilość 205 mln t.
Konkurencja jednak spora
Konkurencja na eksportowym rynku jest jednak spora. Ukraina, niezależnie od zagrożeń w dalszym ciągu korzysta z korytarza morskiego utworzonego przez Siły Zbrojne Marynarki Wojennej. Stawki przewozowe w transporcie morskim i rzecznym się ustabilizowały, a nawet zaczęły stopniowo spadać.