Taka analogia jest bardzo adekwatna do obecnej sytuacji na rynku, bowiem dotyczy efektu morskiego korytarza zbożowego, którym dostarczane jest zboże z Ukrainy. A przecież w ciągu niespełna 3 miesięcy funkcjonowania korytarza 423 statki wypływające z ukraińskich portów wywiozły prawie 10 mln t produktów rolnych.
Według Ministerstwa Polityki Agrarnej Ukrainy, w tej liczbie Ukraina wyeksportowała 2,9 mln t pszenicy, z której prawie 27% (772 tys. t) trafiło do krajów afrykańskich. Tę wiadomość uzupełnia informacja Światowego Programu Żywnościowego ONZ, która informuje o 7 statkach łącznie wysyłanych w ramach programu do krajów potrzebujących, do 31 października ilość wyniosła 220 tys. t.
Sytuację rynkową zmroziła wiadomość, z 29.10.2022 r. że w odwecie na ukraiński atak dronowy na port Sewastopol Rosja wycofuje się całkowicie z ustaleń dotyczących korytarza zbożowego na M. Czarnym, co spowodowało blokadę statków już stojących w portach. Szybko jednak zareagowała Turcja i ONZ wspólnie ustalając, że najbardziej priorytetowe kursy będą konwojowane i wypłyną ze zbożem. I tak w ciągu pierwszych dwóch dni bieżącego tygod...