Na sytuację na rynku zbóż wpływają już nie tylko same szacunki zbiorów, zapasów oraz eksportu i idące w ślad za nimi notowania. Niezmiernie istotna dla krajowych rynków jest sytuacja popytowo-podażowa, na którą istotny wpływ wywiera import zbóż do całej UE.
Matif pod wpływem USDA
USDA w swoim najnowszym, lutowym raporcie podwyższyła nie tylko światowe zbiory pszenicy na świecie o 2,5 mln t, ale o 1,5 mln t zwiększyła eksport, również globalne zapasy oszacowała o 1 mln t wyższe. To zapewne te prognozy przyczyniły się do zmiany kierunku rosnących od niedawna notowań pszenicy, bowiem wcześniej, w ciągu jednego tygodnia pszenica podrożała o prawie 10 €/t. Niezwłocznie po opublikowaniu raportu Matif zaczął korygować wcześniejsze wzrosty. Rozpoczętej w czwartek rano spadkowej tendencji zawdzięczamy, że na koniec giełdowego dnia (09.02.23 r.) kontrakty marcowe lądują zaledwie na 291,75 €/t.
Eksport idzie, ale import galopuje
Od początku sezonu 2022/23 eksport zbóż z UE wyniósł prawie 26 mln t, i był niższy od ubiegłorocznego o oprawie 4 mln t. Nieco lepiej jest z eksportem pszenicy, bowiem ten dochodząc aktualnie do 20 mln t jest na...