Notowania pszenicy na giełdzie Matif, po dwudniowych mocnych wzrostach na końcu ubiegłego i początku tego tygodnia, obecnie spadają. Ogólny trend spadkowy trwający od końca listopada ubiegłego roku utrwala się pomimo krótkotrwałych pików, spowodowanych zmiennymi nastrojami związanymi z wciąż niejasną sytuacją na Wschodzie Europy. Rosja mówi, że się wycofuje Amerykanie uważają inaczej. W okresach chwilowego wytchnienia od eskalacji konfliktu górę znów biorą pozytywne doniesienia z rynków zbóż, a za takie można uznać prognozy zbiorów, a przede wszystkim planowanego eksportu pszenicy z Kanady w nadchodzącym sezonie.
Kanadyjscy eksperci z Agriculture and Agri-Food Canada szacują, że w nadchodzącym sezonie kanadyjski eksport pszenicy wzrośnie o 30%, do 21,3 mln t, z 14-letniego najniższego poziomu 16,4 mln t w bieżącym sezonie. Wciąż jednak będzie to mniej niż 26,4 mln t wyeksportowanych w rekordowym sezonie 2020/21.
Taki eksport będzie możliwy dzięki temu, że produkcja wzrośnie o 44% rok do roku, osiągając 31,2 mln t w sezonie 2022/2023, z 21,7 mln t w wyniku sezonu 2021/2022. Plony pszenicy w kraju wrócą do poprzedniej średniej ...