Nie tylko pogoda jest jedyną przyczyną wzrostów giełdowych kursów pszenicy, ale warto zwrócić uwagę na fakty, którymi rynek obecnie żyje.
Pogoda pokazuje kierunki
Analitycy amerykańscy zwracają uwagę, że rynek zbożowy jest pod silnym wpływem czynników pogodowych. Obrazki z zalanej powodziami Brazylii wywierają presję na silne wzrosty. I choć uspokajająco analizują pozostające spore zapasy, a przede wszystkim mówią, ze to dotyczy głownie soi, która przecież i tak w Brazylii wcześniej już zebrano w ponad 90%, a na zboża to wpływu nie ma, to sami zwracają uwagę na realne wymrożenia zbóż w Rosji, a nawet w Europie.
Ten ostatni fakt by się potwierdzał, bo w trakcie mojej ostatniej sondy cenowej w rozmowach przedstawicielka firmy z Opolszczyzny opowiedziała mi historię jak to na polu jęczmienia o powierzchni 15 ha, zakład ubezpieczeń przy oględzinach stwierdził 40% szkody z tytułu wymarzniętych i pustych kłosów.
Z najważniejszych zdarzeń na międzynarodowym rynku zbożowym wymienić należy spadek zapasów w Kanadzie, spowalniający eksport z Rosji i bardzo dynamiczny z Ukrainy.
Zapasy pszenicy w Kanadzie się kurczą
Pierwszym z nich są spadające zapasy pszenicy w Kanadzie według Stats of Canada na koniec marca br. zapasy pszenicy miękkiej w tym kraju wyniosły 11,75 mln t, co oznacza ilość mniejszą prawie o 15,5% w stosunku do roku ubiegłego. Kolejnymi ważnymi informacjami są już bezpośrednie dane z międzynarodowego handlu.
Eksport zbóż z Rosji większy o 10%
Od początku sezonu 2023/24 do końca kwietnia Rosja wyeksportowała 57,8 mln t zbóż, czyli o 10,2% więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego sezonu. Eksport pszenicy wzrastając o 4,4% wyniósł 47,2 mln t, jęczmienia wyniósł 6 mln t, a kukurydzy 4,6 mln t. Tak dobre wyniki eksportowe osiągnięto pomimo, że kwietniowy eksport był znacznie słabszy w porównaniu do roku ubiegłego. Bowiem według Rosyjskiej Unii Zbożowej już w ciągu trzech pierwszych tygodni kwietnia eksport spadł o 33,7%.
Ukraina nadgania
Za to kwietniowy eksport zbóż z Ukrainy jest w tym roku prawie dwukrotnie większy od ubiegłorocznego. Według informacji pochodzących do służb granicznych, od początku bieżącego sezonu do końca kwietnia Ukraina wyeksportowała 41,37 mln t zbóż i roślin strączkowych, z czego w samym tylko kwietniu wysłano 6,3 mln t. W tym samym okresie ubiegłego roku łączne przewozy wyniosły 41,60 mln ton, w tym w kwietniu 3,6 mln ton. Pszenicy od początku bieżącego sezonu wyeksportowano 15,8 mln t, jęczmienia – 2,2 mln t, a kukurydzy 22,9 mln ton (4,136 mln ton).
Spadki cen frachtu na Morzu Czarnym
Jak podaje APK Inform, cytując firmę Spike Brokers Stawki za transport morski towarów rolnych z ukraińskich portów na maj i czerwiec br. do Tunezji i Egiptu spadły o 1-2 dolary na tonę. Koszt transportu kilkutysięcznym barkami do rumuńskiej Konstancy pozostał bez zmian. Transport dużymi panamaxami do Chin podrożał średnio o 2 USD/t.