StoryEditor

Rynki rolne: W zbożach coś drgnęło

W tym tygodniu wreszcie ceny wzrosły. I nie stało się to pod wpływem giełd. Większość nieznacznych podwyżek zawdzięczamy osłabiającej się krajowej walucie.
10.09.2020., 12:09h

Spadek wartości złotego spowodował podwyżki cen eksportowych, za czym poszły ruchy cen na skupach w kraju.

Eksport nie jest tak dynamiczny, jak w drugiej połowie poprzedniego sezonu, ale przy niewielkim ruchu i tak nie możemy się zamartwiać, bowiem przez polskie porty w ciągu pierwszych 2 miesięcy sezonu wypłynęło niemal o 100 tys. ton zbóż więcej niż w tym samym okresie poprzedniego roku.

Poprzednio zbiory były  jednak niższe, aktualnie nasi rolnicy na tle farmerów francuskich czy niemieckich mogą być z plonów zadowoleni. Także jakościowo nasza pszenica jest dobra i po tym jak mająca rekordowe zbiory Rosja, „wyszumi się” na rynkach zagranicznych, to nasze ziarno powinno zdobywać coraz większe udziały w rynku. Byle tego misternego planu nie zakłóciła krajowa waluta, która właśnie osłabiając się do poziomów 4,45 zł/euro rynek eksportowy zaczęła wspierać.

 

Na giełdzie Matif bowiem ceny na grudzień są od tygodnia stabilne i „kręcą się” wokół 188–189 euro/t (189,75 na zamknięciu w czwartek), a na marzec pszenica kwotowana po 190,75 euro/t.

 

Ceny pszenicy na eksport są na poziomach 780–785 zł za 12,5% białka, natom...

Pozostało 70% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. grudzień 2024 19:43