StoryEditor

Stabilizacja z cenami pszenicy, ale w innych zbożach niekoniecznie

Ten tydzień w cenach pszenicy w skupach przyniósł stabilizację, pozostałe zboża jednak reagują różnie.

13.12.2024., 08:25h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Jakie są ceny pszenicy na Matifie?
  • Ile kosztuje pszenica w skupach?
  • Jak w tym tygodniu zmieniły się ceny pszenżyta i kukurydzy?
  • Czy żyto znowu zaczyna drożeć?
  • A co na temat aktualnej sytuacji w zbożowym handlu mówią kupujący?

Po poprzednim tygodniu, kiedy ceny pszenicy spadając pierwszy raz od dawna o parę złotych zaczęły się korygować, ten tydzień był sporą zagadką. Mamy do czynienia z dość stabilną sytuacją w notowaniach na giełdach, bo pszenica raz idą o parę euro do góry, innym razem spada i efekt jest taki, że rynkowi przynosi to ulgę.

Matif delikatnie w górę, a pszenica stanęła, jęczmień też

Kursy pszenicy na Matifie (12.12.2024 r.) z dostawami na marzec na czwartkowym zamknięciu giełdy wyceniane są na 229 €/t i są o 2 euro wyższe niż przed tygodniem.

Grudniowe prognozy USDA, zbyt wielkich zmian w notowaniach pszenicy nie spowodowały  więc i rynek krajowy idzie swoim rytmem.

Informacje z grudniowego raport USDA umieszczamy tutaj! Wystarczy klinknąć na ten link: https://www.topagrar.pl/articles/raporty-usda/usda-swiatowe-zapasy-zboz-kurcza-sie-o-24-mln-t-2524143

Na uwagę zasługują natomiast kolejne potwierdzajace sie informacje o ograniczeniach eksportu pszenicy z Rosji, która ze względu na zbyt niskie dotychczasowe ceny sprzedaży planuje podwyższyć cła eksportowe na pszenicę o 32%.

Dodatkowo rząd egipski poinformował, że w przyszłości produkty rolne będą przez ten kraj kupowane i przetwarzane już nie za pośrednictwem rządowej agencji handlowej GASC, a  za pośrednictwem agencji wojskowej, co zdaje się potwierdzać fakt, że zboża na światowym rynku traktowane są jako surowce strategiczne, wręcz niemal jak broń.

Niewielka aktywność sprzedających powoduje, że kupujący nie zamierzają cen zmieniać i tak pszenica konsumpcyjna o standardowej zawartości białka 12,5% w kraju kosztuje średnio 902 zł/t, a oferty ogłaszane w firmach handlowych i przetwórczych mieszczą się w zakresie 850–960 zł.

Podobnie sztywno zachowuje się pszenica paszowa, która jest skupowana po 750–880 zł/t, a średnia cena wynosi obecnie 832 zł/t. Nie wszyscy jednak ceny zostawili bez zmian, pojawiają się nieznaczne korekty w dół, ale i 10–15-złotowe podwyżki.

Pozostało 61% tekstu
Ten artykuł jest dostępny dla zalogowanych użytkowników.
Zaloguj się, by czytać dalej.
Jeśli nie masz jeszcze konta na naszym portalu, zarejestruj się bezpłatnie i czytaj artykuły dla zalogowanych użytkowników.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
13. grudzień 2024 08:25