Członkowie zespołu omawiali problemy logistyczne w trzech głównych miejscach: na przejściach granicznych, w transporcie kolejowym i w portach.
Udrożnić przejścia graniczne
W ocenie uczestników, najpilniejsze jest dalsze usprawnienie przejść granicznych poprzez zwiększenie obsady lekarzy weterynarii, a także ewentualne budowanie tymczasowych magazynów na granicy z Ukrainą.
– Ważne jest udrożnienie transportu kolejowego dla 15 składów pociągów na bazie wózków, które mają Ukraińcy, tak aby można było bezpośrednio przewozić, w ukraińskich wagonach, zboże do portu w Gdańsku – mówił Henryk Kowalczyk, szef resortu rolnictwa i przewodniczący zespołu, dodając, że do tego trójmiejskiego portu jeździłyby także samochody.
Terminal o powierzchni 100 tys. ton
Podczas spotkania międzyresortowego zespołu ds. transportu produktów rolnych i spożywczych z Ukrainy omawiano także możliwości urządzenia terminalu zbożowego o powierzchni magazynowej na ok. 100 tys. ton, co – w ocenie uczestników – pozwoliłoby na prowadzenie na dużą skalę eksportu zboża zarówno ukraińskiego, jak i polskiego.
Zboże w ocenie min. Kowalczyka jest newralgicznym produktem w przeciwdziałaniu wizji głodu w Afryce i krajach arabskich, stąd jesteśmy zobowiązani pomóc Ukrainie w eksporcie.
Przypomnijmy, że zespól ds. transportu produktów rolnych i spożywczych z Ukrainy został powołany 23 czerwca W jego skład wchodzą:
· przewodniczący zespołu – minister właściwy do spraw rynków rolnych,
· minister właściwy do spraw aktywów państwowych,
· minister właściwy do spraw członkostwa Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej,
· minister właściwy do spraw gospodarki,
· minister właściwy do spraw transportu,
· minister właściwy do spraw wewnętrznych,
· minister właściwy do spraw zagranicznych,
· szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów,
· prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych.
kp
źródło: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
fot.: MRiRW