StoryEditor

Zboża, strączkowe i oleiste Rosja eksportuje do 135 krajów

Rosja – światowy lider w eksporcie pszenicy, eksportuje także znaczne ilości strączkowych, nasion oleistych i produkty ich przerobu. Lista importerów rosyjskiego ziarna jest długa, ale 60% całości trafia do 10 krajów.
26.05.2021., 09:05h

Według danych eksportowych pochodzących Federalnej Służby Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego, rosyjski eksport zbóż, strączkowych, nasion oleistych i produktów ich przerobu wynosząc dotychczas 54,4 mln t wzrósł o 6%, ustępuje tylko nieznacznie rekordowi z sezonu 2017/18.

Eksport zbóż i roślin strączkowych wyniósł w tym sezonie (do 20.05.2021 r.) 47,4 mln t, w tym same zboża – 46,2 mln t.

W całkowitej ilości wyeksportowanych przez Rosję produktów polowych pszenica stanowi 67%. Wolumen eksportu pszenicy przyhamował w porównaniu z poprzednim tygodniem i dalej wynosi 36,4 mln t.

Pozostałe ilości wypełniają głównie jęczmień (11%) i kukurydza (6%), ale po 2% stanowiły także śruta słonecznikowa (1,3 mln t) i soja (1,1 mln t). Nieco tylko mniejszy był udział grochu, którego na rynki zagraniczne Rosja sprzedała 0,8 mln t.

Rosyjskie ziarno, strączkowe, nasiona oleistych i pochodzące z ich przerobu produkty trafiają łącznie do 135 krajów. Jednak 60% całej ilości jest sprzedawane do 10 największych importerów. Największym amatorem rosyjskich produktów roślinnych jest Turcja, której zakupy osiągając 9,8 mln t stanowią 18% całego wolumenu.

Turcję zaczyna doganiać Egipt (15% udziału), który w tym sezonie zakupił od Rosji 7,9 mln t ziarna i nasion strączkowych oraz śruty. Trzecie miejsce ze znacznie już mniejszą ilością zajmuje Arabia Saudyjska, która rosyjską pszenicę importuje zaledwie od dwóch sezonów. Obecnie arabski import ziarna z Rosji wynosi 2,8 mln t i stanowi 5% w całej eksportowej sprzedaży Rosji.

Dalej, po rosyjskie ziarno ustawia się już dłuższa wyrównana kolejka: Łotwa, Chiny, Bangladesz, Pakistan i Kazachstan kupują z Rosji ok. 2 mln t zbóż, strączkowych i oleistych. Listę największych 10 importerów rosyjskiego ziarna zamykają Azerbejdżan i Sudan importujące odpowiednio 1,5 mln t i 1,1 mln t.

oprac. Juliusz Urban  fot. Sierszeńska

(dane: Federalne Centrum Oceny Jakości Ziarna za oilworld.ru)

Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
17. listopad 2024 10:11