StoryEditor

Żniwa 2021 r.: Konieczna może być solidna segregacja ziarna

W Polsce żniwa zaczęły się przetaczającymi się falami deszczy. Te zboża, które są gotowe do zbioru, czekając na skoszenie mogą pogarszać parametry. Za to jeszcze zielone od spodu pszenice, nadal budują swój potencjał plonotwórczy, jak i jakość. Do pełni szczęścia potrzeba z dwóch tygodni dobrej, wyrównanej pogody, ale już dziś widać, że jeszcze przed złożeniem zboża na magazyn, konieczna będzie szybka analiza jakości i pełna segregacja.
29.07.2021., 11:07h

U największych eksporterów zbóż w naszym regionie świata, zbiory też są opóźnione, co skutkuje mniejszym niż dotychczas eksportem. Rosyjskie Hydrometcenter obniżyło prognozy zbiorów zbóż na żniwach 2021 do 121 mln t., o 11 mln t mniej niż przed rokiemRosyjski eksport będzie najniższy od 8 lat. Rusagrotrans obniżył prognozę lipcowego eksportu zboża z Rosji do 2,2–2,3 mln t, w tym 1,65–1,67 mln ton pszenicy. Jeśli prognoza się sprawdzi, lipcowy eksport zboża będzie najniższy od 2012 roku, wówczas to było 2,06 mln t, a eksport pszenicy będzie zbliżony do lipca 2017 r, kiedy to wywieziono 1,67 mln ton. Obniżono także prognozy sierpniowego eksportu zboża z Rosji do 4,6–5 mln t. Rosyjski eksport będzie mniejszy niż w sierpniu 2020 r., kiedy to wyeksportowano 5,74 mln t.

Na rosyjskim zastoju eksportowym skorzystać by mogła Unia Europejska, ale i w Europie żniwa są później i eksport rusza z wolna. Przez pierwsze 4 tygodnie sezonu 2021/22 UE wyeksportowała 1,421 ml t zbóż w tym 668 tys. t pszenicy, co jest wynikiem o połowę mniejszym, od analogicznego okresu poprzedniego sezonu. Zdecydowanym liderem na starcie sezonu jest Rumunia, która wyeksportowała już dotychczas 275 tys. t, Rumunia pozostawiła mocno w tyle za sobą Bułgarię, Francję i Litwę. Polska z marnym wynikiem niecałych 35 tys. t jest dopiero na 6 miejscu. Unijna pszenica najczęściej trafia niemal po równo, ok. 10-12% do Republiki Korei, Izraela, Sri Lanki i Wielkiej Brytanii.

Tymczasem u innego dużego eksportera – Ukrainy, APK-Inform podniósł prognozę produkcji zbóż i strączkowych na sezon 2021/22, do 75,6 mln ton. Jest to wzrost o 16% w stosunku do 2020 r. (wówczas zebrano 64,9 mln ton). Ukraińska produkcja pszenicy szacowana jest na 28,3 mln t, o 14% więcej niż w sezonie 2020/21, jęczmienia na 8 mln t (+5%), a zbiory kukurydzy mają wzrosnąć aż o 22%, do 36,2 mln ton.

Cenom pszenicy na Ukrainie będzie sprzyjać zwycięstwo na przetargu w Egipcie, gdzie dwie firmy sprzedały łącznie 120 tys. ton pszenicy (12,5% białka) z dostawą we wrześniu w cenie maksymalnej 244,8 USD/t na FOB-ie (ok. 952 zł/t). Przetarg pokazał, że ceny pszenicy rumuńskiej i rosyjskiej są wyższe niż ukraińskie, więc ta ostatnia ma perspektywy na wzrost cen.

 

Ukraina sprzedaje pszenicę w przetargach, pomimo, że jeszcze jakość tegorocznego ziarna jest niepewna. Jak podają analitycy APK-Inform, trudno jest jeszcze oszacować parametry jakościowe ziarna ze żniw 2021.

– Dzisiaj mamy różne informacje na temat jakości pszenicy. Jedni rolnicy informują o wysokiej jakości zbóż, inni twierdzą, że zawartość glutenu jest niska, a udział pszenicy paszowej będzie w tym roku wyższy niż pszenicy przemiałowej. Jeśli ulewne deszcze będą się utrzymywać, pogorszeniu może ulec wilgotność, zawartość glutenu oraz białka – informują ukraińscy eksperci.

 

Deszcze przetaczają się także przez Polskę i powodują, że postęp żniw jest bardzo nierówny. Zapewne w tym roku będzie tak, że w jednych miejscach będzie już dawno po zbiorach, a innych regionach kombajny nie będą mogły wjechać na zalane deszczem pola. To spowoduje także huśtawkę jakościową i konieczność skrupulatnego segregowania ziarna.
– Gdy już się wydawało, że zboże doschnie i będziemy kosić, to wieczorem i w nocy znów popadało i dalej musimy czekać – mówi rolnik z północnej Wielkopolski.
Potrzebujemy teraz ze dwa tygodnie dobrej pogody. Wtedy spokojnie skosimy wszystkie zboża, a nawet ten lepszy, wciąż czekający na zbiór rzepak – mówi inny rolnik z Opolszczyzny.

 

Martwią się także skupujący, że nie kupią zakładanych na ten sezon ilości.
– Tegoroczny skup nie idzie tak jakbyśmy chcieli, więc podnosimy ceny, żeby zachęcić rolników – mówi przedstawiciel firmy skupowej, posiadającej własne magazyny. Dodaje, że z plonami jest bardzo różnie i niektórzy zbierają zaledwie połowę tego co przed rokiem.

Na Matifie pszenica idzie do góry, na czwartkowym (29.07.2021 r.) zamknięciu pszenica, na wrześniowych kontraktach kosztuje 222,25 euro/t, a na grudzień jest po 222,50 euro/t. 

Pod wpływem problemów ze skupem i przerywanych żniw, oraz podwyżek cen na giełdach, w krajowym skupie ceny także idą do góry.
Aktualnie za pszenicę konsumpcyjną młyny i firmy skupowe proponują 750–870 zł/t. 
 
Delikatnie drożeje także pszenica paszowa do 720–820 zł/t. 

Jęczmień paszowy jest dość stabilny, chociaż i tu zanotowaliśmy lekki ruch cen do góry. Obecnie jęczmień jest skupowany po 620–745 zł/t.

Pszenżyto także dostosowało się do wzrostowego trendu, poznikały najniższe ceny w punktach w kraju i jest obecnie najczęściej po 620–750 zł/t. 

Co ciekawe zaczął się wyraźny ruch cen do góry na życie. Ci co mieli żyto poniżej 600 zł/t zaczynają korygować ceny na te z szóstką z przodu, tych płacących niżej jest już coraz mniej. Aktualnie skupy za żyto płacą 550–650 zł/t.

Kukurydza ze starych zbiorów jest w dalszym ciągu kupowana po 900–950 zł/t, 
ale na ścianie zachodniej można otrzymać nawet 980 zł/t.

Drożeje także owies, ceny paszowego dochodzą nawet do 600 zł/t, a konsumpcyjny na płatki można sprzedać po 635 zł/t. Niestety najczęściej ceny wahają się 500–550 zł/t, a te wyższe poziomy dotyczą tylko niewielu kupujących, za to pokazują potencjał rynku.

Tutaj zobaczysz wszystkie ceny na punktach skupu w kraju!

Juliusz Urban Fot. archiwum taP

 

 

Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
07. styczeń 2025 06:19