Płyta warstwowa to nowoczesne rozwiązanie przy obudowie chlewni. Materiał ten znany był pierwotnie jako płyta obornicka, przeznaczona do budowy hal magazynowych i przemysłowych. Okazało się jednak, że płyty izolacyjne mają zalety, których wcześniej nie dostrzegały inne branże, takie jak estetyka wykończenia fasad w biurowcach albo kompletna szczelność obudowy i doskonała izolacyjność konieczna w budynkach chłodniczych. Dalszy rozwój produktu umożliwił wykorzystanie ich w budowie budynków inwentarskich. Dziś płyty są odporne na agresywne środowisko, pozwalają na kontrolę mikroklimatu wewnątrz budynku oraz na oszczędności płynące z wysokiej izolacyjności dachu i ścian. Przekłada się to z kolei na lepszą zdrowotność i zwiększenie produktywności zwierząt.
Koszt inwestycji to nie tylko cena materiałów budowlanych. Należy brać pod uwagę szybkość montażu płyty warstwowej, długotrwałe koszty operacyjne – ogrzewanie i wentylację, prostotę utrzymania higieny pomieszczeń oraz długotrwałość użytkowania budynku.
Płyta warstwowa jest prefabrykatem pozwalającym skrócić czas montażu zarówno ścian, jak i dachu, zapewniając przegrodom optymalną izolacyjność cieplną, akustyczną, ogniową, a także ochronę przed wilgocią.
fot. Krzysztof Szulczyk
StoryEditor
Budowa chlewni z płyt warstwowych
– Koszt inwestycji w budowę chlewni to nie tylko cena materiałów budowlanych. To również szybkość montażu, koszty eksploatacji i długowieczność budynku – mówił Krzysztof Szulczyk z firmy Izopanel podczas III Forum Rolników i Agrobiznesu.