Młode małżeństwo gospodaruje na ok. 30 ha zajmując się głównie hodowlą zarodową świń ras polskiej białej zwisłouchej, duroc oraz puławskiej. W sumie w stadzie podstwowym mają obecnie 80 macior. Ich hodowla jest praco- i czasochłonna ponieważ wszystkie budynki są na ściółce. Młody inwestor chce wybudować nową chlewnię na 200 loch w cyklu zamkniętym, która będzie w całości na rusztach.
– Rozwijać produkcję chciałem od zawsze – przyznaje Kropiwiec. – Jednak dopiero teraz udało się skompletować niezbędne do budowy dokumenty – dodaje rolnik, który w zeszłym roku dostał pozwolenie na budowę.
Kropiwiec planuje postawić chlewnię, która będzie podzielona na dwie części: kwalifikowalną – przeznaczoną na produkcję prosiąt do 30 kg m.c., ta ma być współfinansowana z PROW oraz niekwalifikowalną – tuczarnię. Produkcja w nowym budynku będzie miała się odbywać w rytmie 3-tygodniowym. Rolnik podkreśla, że takie przedsięwzięcie należy dobrze przemyśleć i skonsultować ze specjalistami.
Już w czerwcowym wydaniu "top świnie" będziecie Państwo mogli przeczytać jakie rozwiązania w planowanej inwestycji zaproponowali specjaliści z firmy Polnet oraz Pellon. Zapraszamy do lektury.
Jeżeli myślicie o rozbudowie swojej chlewni lub budowie nowego obiektu i chcielibyście wziąć udział w cyklu "chlewnia na miarę" zapraszamy do kontaku z naszą redakcją: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. aku