StoryEditor

Tucz świń w chlewniach kurtynowych: czym różni się od tradycyjnych?

Tucz świń w chlewniach kurtynowych staje się coraz bardziej popularny. Zdaniem hodowcy spod Płońska częściowo otwarte budynki sprawdzają się w naszym klimacie. Ile to kosztuje? Jak wygląda konstrukcja?
05.11.2023., 08:00h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Dwie chlewnie kurtynowe
  • Prosta konstrukcja
  • Wentylacja grawitacyjna
  • Automaty paszowe i tubomaty
  • Oszczędność czasu
  • Blisko 6 tys. tuczników

Gospodarstwa rodzinne, nawet te z długoletnią tradycją, w obecnych czasach muszą się rozwijać i zwiększać skalę produkcji. Na własną rękę niejednokrotnie okazuje się to niemożliwe lub zbyt ryzykowne, więc rolnicy coraz częściej decydują się na tucz nakładczy. Paweł Barciński z Mazowsza wraz z żoną i synem od dobrych czterech lat tuczą świnie na kontrakcie.

image

Paweł Barciński

FOTO:

– Dzięki kontraktacji śpimy spokojnie. Nie musimy martwić się wahaniami cen trzody na rynku – zwraca uwagę Barciński. Firma dostarcza im warchlaki, paszę, a także odpowiada za obsługę weterynaryjną. Następnie w ustalonym terminie odbiera tuczniki od rolnika. Po stronie producenta świń leży zatem jak najlepsze dbanie o stado.

image
FOTO: Top Agrar

Dwie chlewnie kurtynowe

Barcińscy utrzymują świnie w chlewniach kurtynowych, które są popularne w Stanach Zjednoczonych, a w Polsce dopiero zyskują zwolenników. Dwa obiekty o wymiarach wewnętrznych 50 m × 15 m i 4,5 m w szczycie dachu, mają po 950 stanowisk każdy i są zasiedlane na zmianę warchlakami o masie ciała 25 kg. W ciągu roku udaje się zrealizować trzy rzuty świń na chlewnię. Zwierzęta po skończonym tuczu, gdy osiągną średnią masę 125 kg, sprzedawane są w dwóch partiach.

– Chlewnie podzielone są na 23 kojce. W każdym obiekcie wydzielona jest także izolatka. W kojcach mieści się po 41 świń, a wprowadzone do nich warchlaki pozostają w tej grupie do końca tuczu – mówi rolnik.

Pozostało 78% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
Dominika Mulak
Autor Artykułu:Dominika Mulak
Dziennikarka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Karol Bujoczek
Autor Artykułu:Karol Bujoczek
Dyrektor Wydawniczy – Przewodniczący Rady Redaktorów
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. styczeń 2025 19:04