W nowych obiekcie są trzy duże hale, gdzie bez trudu zmieszczą się kombajny, sieczkarnie i ciągniki. W trakcie zajęć praktycznych można będzie zajrzeć w zakamarki każdej z aktualnie omawianych maszyn. Nie ma to jak dotknąć i samemu wyregulować podzespoły maszyny, którą właśnie rolnik zakupił do swojego gospodarstwa. To ważny etap w przyswajaniu wiedzy o nowoczesnym i często skomplikowanym sprzęcie.
Choć obsługa wielu maszyn jest niemal intuicyjna, ale wymaga wprowadzenia w zasady jego funkcjonowania. Odbywa się to w 4 salach lekcyjnych, gdzie można pokazać funkcjonowanie sprzętu, jego budowę i możliwości techniczne. Bez fachowego wprowadzenia trudno wykorzystać jego możliwości i opanować obsługę.
Claas kładzie szczególny nacisk na treningi praktyczne, szkolenia z zakresu porównania swoich maszyn z konkurencją i szkolenia dla operatorów maszyn rolniczych. Ważne jest też stałe podnoszenie kwalifikacji personelu sprzedażowego, serwisowego i technicznego oraz działu części zamiennych Claasa.
Część szkoleniowa o powierzchni 2300 m2 została dobudowana do istniejącego już obiektu w Niepruszewie. Obok jest pole pokazowe o powierzchni 3,8 ha.
W poprzedniej Akademii w Sierosławiu Claas przez trzy lata wyszkolił niemal 4200 osób. Wśród nich byli też studenci uczelni wyższych rolniczych i uczniowie szkół rolniczych. Mogli zapoznać się z zagadnieniami z zakresu rolnictwa precyzyjnego, także w praktyce.
oprac. jj
Fot. Józefowicz