Uprawnienia do kierowania traktorem w kategorii T może zdobyć już nastolatek, który ukończył 16 lat i nie ma przeciwwskazań zdrowotnych do prowadzenia pojazdów. Warunkiem koniecznym jest ukończenie szkolenia i zdanie egzaminu. Jednak to nie jest jedyna droga, aby zdobyć uprawnienia do prowadzenia ciągnika.
Prawo jazdy kategorii B i B+E a uprawnienia na traktor
Kierowcy legitymujący się prawem jazdy w kategorii B i B+E mogą prowadzić ciągnik rolniczy:
- prawo jazdy kategorii B daje możliwość kierowania ciągnikiem rolniczym bez przyczepy, ale np. z maszynami zawieszanymi (siewnikiem zbożowym, agregatem czy rozsiewaczem nawozu),
- prawo jazdy kategorii B+E upoważnia do jazdy ciągnikiem rolniczym z jedną lub dwoma przyczepami.
To spore ułatwienie, szczególnie dla osób, które już mają prawo jazdy kategorii B. Rolnicy planujący swoje życie zawodowe często decydują się na komplet: kategorię B+E dającą uprawnienia do kierowania i samochodem osobowym z przyczepą, i ciągnikiem rolniczym. Różnica między tym wyborem a kategorią T polega na wieku – prawo jazdy kategorii B+E można uzyskać dopiero od 18. roku życia.
Co z kategorią B+E?
Kategoria B+E uprawnia do kierowania, m.in.
- pojazdem o masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t z wyjątkiem autobusu i motocykla,
- pojazdem o masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t oraz przyczepy o masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t,
- ciągnika rolniczego z przyczepą lub pojazdu wolnobieżnego z przyczepą o wymienionym tonażu.
Przeczytaj także: Będą wyższe kary za brak OC ciągnika rolniczego w 2025 roku!
Podsumowując, prawo jazdy kategorii T oraz B+E umożliwia poruszanie się ciągnikiem rolniczym z przyczepą po drogach publicznych.
Warunki rozpoczęcia kursu prawa jazdy kat. B+E:
Aby zdobyć uprawnienia do kierowania pojazdami kategorii B+E, należy posiadać prawo jazdy kategorii B i skończyć kolejny kurs. Szkolenie można zacząć rozpocząć na 3 miesiące przed osiemnastymi urodzinami. Wisienką na przysłowiowym torcie jest zdanie egzaminu państwowego. Najpierw jednak należy stworzyć profil kandydata na kierowcę (PKK). Wniosek należy złożyć w wydziale komunikacji urzędu w miejscu zamieszkania, także online. Będzie potrzebne kolorowe zdjęcie o wymiarach 3,5×4,5 cm, zaświadczenie o rozpoczęciu kursu na prawo jazdy, orzeczenie lekarskie i pisemna zgoda rodzica lub opiekuna w przypadku niepełnoletnich. Wydanie PKK jest bezpłatne.
Kurs prawa jazdy E
Dodatkowe szkolenie nie wymaga zaliczenia części teoretycznej – obejmuje 15 godzin zajęć praktycznych, które kończy egzamin. W czasie szkolenia kursant uczy się prowadzenia pojazdu z przyczepą na drogach publicznych i na placu manewrowym.
Podczas egzaminu kursant będzie zobowiązany do (za WORD Warszawa):
- sprawdzenia stanu technicznego pojazdu,
- złączenia pojazdu z przyczepą,
- uruchomienia pojazdu, włączenia świateł odpowiednich do jazdy w ruchu drogowym, ruszenia z miejsca oraz jazdy pasem ruchu do przodu i tyłu,
- wykonania manewrów,
- po powrocie z ruchu drogowego lub po skończeniu zadań na placu manewrowym należy wykonać rozprzęganie pojazdu z przyczepą.
fot. envato elements
Źródło: www.word.waw.pl