StoryEditor

Czy rolnicy szybciej pojadą ciągnikiem po drodze? Oto nowe pomysły

Rolnicy nie są zadowoleni z potencjalnej zmiany dotyczącej prędkości poruszania się ciągnikiem po drodze. Mają inne pomysły. Ministerstwo Infrastruktury zaproponowało, aby dopuszczalna prędkość wynosiła 40 km/h.

05.02.2025., 19:30h

Jaka jest dopuszczalna prędkość jazdy ciągnikiem po drogach publicznych?

Wraca temat maksymalnej dopuszczalnej prędkości, którą rolnicy będą mogli rozwijać, jadąc ciągnikami rolniczymi po drogach publicznych. Dotychczas było to 30 km/h, jednak wraz z początkiem roku 2025 Ministerstwo Infrastruktury zaproponowało zmianę przepisów w ustawie Prawo o ruchu drogowym, po której wprowadzeniu rolnik mógłby poruszać się po drodze z maksymalną prędkością wynoszącą 40 km/h, o czym więcej przeczytasz w artykule pt. „Rolnik pojedzie szybciej ciągnikiem. Jaka dopuszczalna prędkość w 2025 roku?”.

Dla rolników jest to jednak niewystarczająca zmiana i chcą, by maksymalna, dopuszczalna prędkość dla ciągników rolniczych była wyższa o nawet 10 km/h.

Rolnicy domagają się innych zasad 

Opolska Izba Rolnicza skierowała wniosek do dyrektora Departamentu Transportu Drogowego Renaty Rychter w sprawie maksymalnej dopuszczalnej prędkości, którą mogą osiągać ciągniki rolnicze na drogach publicznych.

Jak wskazują rolnicy, chodzi o nowelizację przepisów dotyczących „homologacji i użytkowania ciągników rolniczych na drogach publicznych, które umożliwią nowoczesnym ciągnikom poruszanie się po drogach oraz podniesienie maksymalnej dopuszczalnej prędkości dla ciągników do 50 km/h”.

Ciągnik na polskiej drodze 

We wspomnianym wniosku członkowie OIR przypominają, że obecnie przepisy ustawy Prawo o ruchu drogowym umożliwiają rolnikom rozwijanie maksymalnej prędkości przez ciągnik rolniczy na poziomie zaledwie 30 km/h. Wnioskujący mają na względzie styczniową propozycję MI dotyczącą zwiększenia tego zakresu o 10 km/h, tak by omawiana prędkość mogła wynosić 40 km/h, jednak ich zdaniem, jest to wartość, przy której ustalaniu nie zostały uwzględnione możliwości techniczne nowoczesnych maszyn rolniczych.

– Współczesne ciągniki, spełniające wysokie standardy bezpieczeństwa oraz posiadające homologację na prędkości do 50 km/h, są zaprojektowane do znacznie szybszej i efektywniejszej jazdy. Nawet jeśli maszyna potrafi jechać szybciej (niektóre ciągniki mogą osiągać prędkość nawet 60 km/h i większą), to przepisy uniemożliwiają wykorzystanie ich pełnego potencjału – wyjaśnia OIR.

Maszyny rolnicze wyłączone z ruchu

Jak wskazują rolnicy, dla wielu z nich duży problem stanowi wykluczenie maszyn rolniczych z ruchu po takich drogach publicznych, jak krajowe czy obwodnice. Jako przykład podają DK 46 na odcinku między Nysą a Pakosławicami, która jest obecnie remontowana. Okazuje się, że po zakończeniu prac remontowych będzie to droga wyłączona dla ruchu maszyn rolniczych! W tej sytuacji rolnicy z woj. opolskiego mający np. pola, do których dojazd DK 46 byłby ułatwiony, będą musieli wybierać tzw. objazdy, ponieważ poruszanie się po drogach, które są wyłączone z ruchu dla maszyn rolniczych, jest karane wysokimi mandatami.

Czego tak naprawdę chcą rolnicy? 

Zdaniem rolników z Opolskiego, zespoły pracujące nad nowym brzmieniem ustawy Prawo o ruchu drogowym, powinny podnieść maksymalną dopuszczalną prędkość dla ciągników rolniczych do 50 km/h, wówczas mogliby się legalnie poruszać m.in. po wyremontowanej DK 46, a także obwodnicach, ułatwiając sobie pracę i zwiększając efektywność transportu w sektorze rolniczym.

Jak twierdzą wnioskujący, korzyści z wprowadzonej zmiany byłyby odczuwalne nie tylko przez rolników, ale również cały sektor rolniczy. Wzrosłoby również bezpieczeństwo na drogach publicznych.

Przeczytaj również: Co zrobić ze starymi oponami od ciągnika? Oto kilka możliwości…

Oprac. Justyna Czupryniak-Paluszkiewicz

Źródło: IRwO

Źródło: Tygodnik Poradnik Rolniczy 

fot. envato elements 

Justyna Czupryniak
Autor Artykułu:Justyna Czupryniak
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
05. luty 2025 22:01