Nasz Czytelnik pyta: „Jestem dużym producentem rzepaku i podatnikiem VAT. Od wielu lat udostępniam swoje pola pszczelarzom z wędrownymi pasiekami. Do tej pory odbywało się to na zasadzie zwyczajowej. W tym roku jedna z większych pasiek zapowiedziała, że od następnego roku będę za to płacił. Kto i na jakich zasadach ma wystawić fakturę za zapylanie roślin?”
Odpowiedź: Na początek należy określić, kto i co sprzedaje, niezależnie od tego, jaki jest ostateczny beneficjent – uważa Roman Włodarz – prezes Śląskiej Izby Rolniczej i nasz redakcyjny ekspert VAT.
Ogólnie przyjęło się, że to pszczelarz świadczy usługę zapylania i za to powinien otrzymać zapłatę (faktycznie może też być odwrotnie!). Zatem, jeśli to rolnik ma zapłacić, ważny jest status VAT pszczelarza oraz określenie rodzaju usługi. Jeśli będzie to np. „usługa wspomagająca zapylanie roślin”, to wg naszej oceny będzie się to mieścić klasyfikacji PKWiU 01.61 Działalność usługowa wspomagająca produkcję roślinną, wymienioną w Załączniku nr 2 pod pozycją 35 i uprawniająca do stosowania zwrotu zryczałtowanego. Gdy pszczelarz ma status rolnika ryczał...