Jednym z pierwszych punktów programu na trasie kilkunastodniowego wyjazdu studyjnego do USA, organizowanego przez naszą redakcję było zwiedzanie głównej siedziby John Deere w Moline w stanie Iowa oraz fabryki kombajnów. To właśnie w Iowa rozpoczęła się historia firmy, która dziś jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek w rolnictwie na całym świecie. Od kuźni Johna Deere‘a, gdzie powstawały jednoskibowe konne pługi datuje swoje początki koncern zatrudniający dziś na całym świecie ok. 65 tys. pracowników w 35 krajach. W 1918 roku prawnuk Johna Deere kupił fabrykę traktorów i tak rozpoczęła się produkcja prostych maszyn powoli zastępujących konie nie tylko w Ameryce, ale stopniowo także w innych krajach.
Firma John Deere przez lata rozwijała produkcję traktorów i maszyn rolniczych, głównie do zbioru począwszy od snopowiązałek aż po coraz bardziej zaawansowane kombajny. Dziś produkuje kombajny w kilku fabrykach na świecie (w Niemczech, Brazylii, Argentynie oraz w Chinach. Nasza grupa miała okazję obejrzeć produkcję w najnowocześniejszej i największej – jak twierdzą przewodnicy oprowadzający gości – fabryce kombajnów na świecie. Z linii montażowj zjeżdża codziennie od 25 do 30 kombajnów, a poszczególne elementy konstrukcji powstają z wytwarzanych na miejscu komponentów.
Z blachy precyzyjnie wycinarkami laserowymi wytwarza się poszczególne fragmenty zespołów roboczych, montowanych w coraz bardziej skomplikowane elementy. Łączna długość spawów wykonanych przez prawie 600 spawaczy w roku mogłaby stworzyć sznurek 1,5 raza oplatający kulę ziemską. Firma szczyci się nie tylko jakością wykonania, ale też wysokim poziomem bezpieczeństwa w fabryce. Należy do grona wyróżnionych za bezpieczeństwo zakładów produkcyjnych. W ciągu ponad 10 mln godzin pracy, na 2000 zatrudnionych, nie wydarzył się ani jeden wypadek.
Z kolei główna siedziba John Deere to niezwykle atrakcyjny architektonicznie budynek. Zaprojektował go fin Eore Saarinen. Zbudowano go z surowej konstrukcji stalowej, która pokryta lekkim nalotem rdzy ma przypominać barwę zaoranej gleb. Sciany stanowią przestronne okna wkomponowane w stalową konstrukcję, co stwarza niezwykle atrakcyjne połączenie wnętrza z zielonym otoczeniem. 1300 pracowników biurowych ma wyjątkowe warunki pracy w środku imponującego parku i bogato wypełnionego roślinnością atrium. Byliśmy pod wrażeniem. bk
Fot. Bujoczek
Zapraszamy do obejrzenia naszej galerii zdjęć!