![Prawo o ruchu drogowym](https://static.topagrar.pl/images/2025/02/11/o_571745_1280.webp)
Ciągnik rolniczy to podstawowe narzędzie pracy każdego rolnika. Choć na pierwszy rzut oka każdy wie, jak wygląda, niewielu zdaje sobie sprawę z jego prawnej definicji. Zgodnie z Ustawą Prawo o ruchu drogowym,ciągnik rolniczy to pojazd silnikowy, który może osiągać prędkość nie mniejszą niż 6 km/h, zaprojektowany do pracy łącznie z osprzętem rolniczym, leśnym lub ogrodniczym. Dodatkowo, maszyna taka może być przystosowana do ciągnięcia przyczep oraz wykonywania prac ziemnych.
Zobacz także: Punkty karne po nowemu – uwaga kierowcy, szykują się zmiany!
Historia pojazdu
Zakup używanego ciągnika, podobnie jak każdego innego pojazdu, wiąże się z koniecznością dokładnego sprawdzenia jego przeszłości. Wielu rolników próbuje umniejszyć faktyczny przebieg motogodzin, ubarwić jego historię, tak aby w oczach potencjalnego kupującego ten ciągnik rolniczy, był właśnie tym wymarzonym i idealnym dla niego.
To wszystko można bardzo łatwo zweryfikować i co istotne — nie kosztuje to nawet złotówki.
Gdzie sprawdzić historię pojazdu?
Przy zakupie jakiegokolwiek używanego pojazdu, w tym także ciągnika rolniczego, bardzo pomocna okazuje się rządowa wyszukiwarka pojazdów w bazie Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, dostępna w TYM miejscu.
Aby w kilka chwil dowiedzieć się, czy ciągnik ma ważne badania techniczne, aktualne ubezpieczenie OC, a także czy nie był wyrejestrowany lub kradziony, wystarczy wejść w podany wyżej link łącza internetowego, a następnie wpisać dane, które z pewnością rolnik zainteresowany kupnem ciągnika rolniczego otrzyma od jego aktualnego właściciela. Te dane to nic innego jak numer rejestracyjny, numer VIN oraz datę pierwszej rejestracji maszyny.
Korzystanie z tej darmowej usługi weryfikacji pojazdu daje pewność i bezpieczeństwo przy zakupie używanego ciągnika. Dzięki niej rolnicy mogą:
- szybko zweryfikować stan prawny i techniczny pojazdu.
- uniknąć przykrych niespodzianek związanych z ukrytymi wadami lub nielegalnymi zmianami w dokumentacji.
- czuć się pewnie, podejmując decyzje o zakupie, co ma kluczowe znaczenie dla efektywnej pracy na gospodarstwie.
Usługa jest całkowicie bezpłatna, co czyni ją niezwykle atrakcyjnym narzędziem dla każdego rolnika planującego zakup używanego sprzętu.
Gdy rolnik sprzedający ciągnik nie będzie chciał udostępnić kupującemu takich danych, to powinna być przysłowiowa czerwona flaga dla potencjalnego nabywcy i lepiej dalej nie prowadzić negocjacji, tylko poszukać innego sprzedawcy.
Michał Czubak
fot. archiwum redakcji