StoryEditor

SmartTouch w teorii i praktyce

Przedstawiciele marki ciągników Valtra regularnie przeprowadza wykłady otwarte dla uczniów szkół średnich czy uczelni wyższych. Na spotkaniach tych uczniowie mogą zapoznać się z podłokietnikiem SmartTouch w teorii i praktyce. 
25.01.2022., 13:01h
Niedawno gościliśmy na takim spotkaniu w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Kamieniu Małym w gminie Witnica w powiecie gorzowskim. Szkoła ostatnio zakupiła nowy ciągnik marki Valtra oraz stacjonarne zestawy podłokietnika SmartTouch, które z powodzeniem wykorzystywane są na zajęciach.
 
W trakcie wykładu uczniowie przekonali się że w prosty sposób można zaprogramować większość funkcji ciągnika pod indywidualne potrzeby i przenieść teorię w praktykę. Uczniowie poznać mogli  nawigację Auto­Guide umożliwiającą automatyczne prowadzenia ciągnika, czy system Valtra Connect pozwalającego na kontrolę stanu ciągnika i zużycia paliwa poprzez dowolne urządzenie z dostępem do Internetu.
 
Sebastian Karasiewicz z firmy AGCO mówił że mimo pandemii i obostrzeń z nią związanych popyt na tego typu szkolenia wzrósł. Bardzo dużo szkół zgłaszało się z prośbą o wykonanie szkolenia w formie online. Uczniowie chwalą takie spotkania za możliwość poznania najnowszych technologii w rolnictwie, a nie tylko ćwiczeń „na starych często 30-40 letnich maszynach”. Korzyści są obopólne i firma zadowolona jest z takiego rozgłosu o marce Valtra wśród młodych i przyszłych rolników. Oprócz głównych tematów omawiane były również kwestie związane z nowymi regulacjami „Zielony Ład” w których mowa o zmniejszeniu zużycia nawozów i oprysków oraz poprawie produktywności gleby poprzez rolnictwo precyzyjne.

Funkcje terminala SmartTouch


Podłokietnik SmartTouch dla ciągników Valtra, to prosty w użyciu interfejs z 9-calowym ekranem i wielofunkcyjną dźwignią jazdy. Pozwala wygodnie sterować ciągnikiem, bo jak twierdzi producent prowadzenie za pomocą wielofunkcyjnej dźwigni jazdy SmartTouch poprawia elastyczność i produktywność. Pionowa dźwignia umożliwia naturalne ustawienie dłoni podczas sterowania prędkością i kierunkiem jazdy ciągnika. Z kolei przyciski funkcyjne umożliwiają obsługę maszyny bez zbędnego przemieszczania dłoni.
Ekran dotykowy o przekątnej 9 cali został zaprojektowany tak, aby wszystkie funkcje na tym terminalu można włączyć za pomocą maksymalnie dwóch przeciągnięć lub stuknięć, a naciśnięcie przycisku Home spowoduje przeniesienie do ekranu głównego.Nawigacja jest logiczna, a ustawienia zapisywane są automatycznie. Wszystkie funkcje technologiczne są zintegrowane na jednym ekranie - bez względu na to czy potrzeba kontrolować funkcję Auto-Guide, kamery czy ISOBUS. Dzięki temu w kabinie nie potrzeba żadnych dodatkowych ekranów.

Używając terminala SmartTouch można zaprogramować do 9 różnych funkcji hydraulicznych. Wprowadzanie ustawień jest intuicyjne, a to dzięki dużym elementom sterującym i logicznemu rozlokowaniu funkcji. Do wybranej funkcji można przypisać dowolny zawór hydrauliczny i na odwrót. Za pomocą dowolnej dźwigni lub joysticka hydraulicznego można sterować dowolnym przednim/tylnym zaworem hydraulicznym – w tym ładowaczem przednim i podnośnikiem.

Na dźwigni napędu znajdują się dwa programowalne przyciski pamięci, a kolejny znajduje się na podkładce dotykowej. Przyciski pamięci można wykorzystać do zapisywania pojedynczego działania lub sekwencji U-Pilot. Używając przycisków pamięci M1, M2 i M3 można w prosty sposób zaprogramować dowolną funkcję ciągnika, a wszystkie ustawienia zostaną automatycznie zapisane w Twoich profilach. Dzięki funkcji U-Pilot Valtra SmartTouch oferuje wygodne zarządzanie na uwrociu. Można skonfigurować daną sekwencję rejestrując ją podczas jazdy lub z wyprzedzeniem używając do tego 9-calowego ekranu dotykowego. Przyciski M1, M2 i M3 można skonfigurować tak, aby odpowiadały za trzy całkowicie różne sekwencje. Wszystkie ustawienia są zapisywane w odpowiednim profilu (np. oranie).

Na podłokietniku znajdują się dwie podkładki dotykowe. Przyciski są bardzo łatwe do zlokalizowania i naciśnięcia, ponieważ zaprojektowano je wykorzystując miękkie materiały i stosując różne kształty. Sterowanie radiem, światłami roboczymi, a także wiele innych funkcji zostało zintegrowanych z podkładkami dotykowymi. Jednym z najważniejszych przycisków jest główny przycisk aktywowania, służący do włączania układu hydraulicznego, funkcji Auto-Guide oraz przycisków pamięci.
Jan Beba
Autor Artykułu:Jan Bebaredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. listopad 2024 15:05