StoryEditor

#toptraktory – Belarus

Dziś przedstawimy historię ciągników, które produkowane są u naszych wschodnich sąsiadów, a dokładnie na Białorusi. Pora na MTZ Belarus. 
11.12.2017., 19:12h
W Mińsku na Białorusi przedsiębiorstwo MTZ (Mińska Fabryka Traktorów) produkuje traktory już od roku 1946. Po wojnie Białoruś eksportowała swoje maszyny głównie do takich krajów jak: Bułgaria, Czechosłowacja, Polska, Rumunia, Węgry, ZSRR. Nawet zachodnie kraje uprzemysłowione zamawiały maszyny rolnicze u tego producenta, gdzie można je spotkać po dzień dzisiejszy. Pojazdy te miały proste wyposażenie, uważano je za mało wymagające i solidne. Przede wszystkim były tanie co dawniej było cechą bardzo istotną. 

Traktory z Białorusi były cenione między innymi za to, że doskonale sprawdzały się w ciężkich warunkach i były wytrzymałe. Dzięki temu stały się szlagierem eksportowym w krajach rozwijających się. O sukcesie producenta z Mińska świadczą liczby – 2,5 miliona pojazdów sprzedanych na całym świecie. Dzisiaj producent zatrudnia ponad 22 tysiące ludzi i ma oficjalne przedstawicielstwa w kilkudziesięciu krajach na świecie. Dzisiaj to nie tylko największy producent maszyn rolniczych we wschodniej Europie, ale i jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek ciągników na świecie.

Wśród pierwszych flagowych modeli był DT 20 produkowany w latach 1957-1965. Był to chłodzony wodą jednocylindrowy silnik wysokoprężny o mocy 20 KM z pięciostopniową skrzynią biegów. W roku 1958 z linii zszedł 100 000 traktor. 

W latach 1958-1966 produkowano model MTZ 5 MS. Była to maszyna z dużymi kołami i dużym prześwitem pod podwoziem dzięki czemu dobrze nadawał się na bezdroża. Proste wyposażenie w połączeniu z dużą wytrzymałością sprawiły, że w dawnym Związku Radzieckim był to ulubiony ciągnik do prac polowych. Dziesięciostopniowa skrzynia biegów umożliwiała bez problemu uzyskiwanie prędkość od 1 do 22,3 km/h. Był on wyposażony w silnik o pojemności 4,2 l. i mocy 60 KM. Milionowy ciągnik zjechał z linii produkcyjnej w listopadzie 1972 roku. 

W 1995 roku na bazie produkowanych ciągników „Białoruś” rozpoczęto produkcję 15 modeli tzw. alternatywnych maszyn: narzędziowych, masz do obróbki lasu, transportu górniczego czy ładowarek. Choć koniunktura sprzedaży w latach 1998-1999 nie była optymistyczna, marka MTZ utrzymała swoją pozycję wśród światowych producentów. Rozwijając rynki zagraniczne MTZ jako pierwsza wśród producentów traktorów w krajach WNP (Wspólnota Niepodległych Państw) zatwierdziło wszystkie wyprodukowane ciągniki spełniające standardy Unii Europejskiej. 
W 2009 roku na międzynarodowej wystawie Agritechnica w Hanowerze prezes Niemieckiego Towarzystwa Rolniczego (DLG) wręczył srebrny medal przedstawicielom białoruskiego flagowego przemysłu za ciągnik Belarus 3023. Było to pierwsze tak wysokie wyróżnienie dla państw dawnego ZSRR. Dziś firma oferuje ciągniki o mocach od 35 KM do 355 KM.

pju
Fot. firmowe
Jan Beba
Autor Artykułu:Jan Bebaredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
04. listopad 2024 12:07