StoryEditor

#toptraktory – Case IH

Kończąc dziś adewntową serię #toptraktory przedstawimy historię marki Case, która sięga roku 1842 kiedy to Jerome Increase Case rozpoczął dzieje jednego z największych na świecie producentów maszyn rolniczych. 
24.12.2017., 12:12h
Firma już w latach 60 XIX wieku zaprezentowała pierwszy ciągnik z silnikiem parowym. Był on montowany na kołach, które ciągnęły konie, a sam silnik służył do zasilania innych maszyn. Traktory firmy Case miały początkowo poprzecznie ułożone silniki, tzw. Cross, które mogły pracować na benzynę lub naftę. Jednym z pierwszych ciągników był model 10-18 Crossmotor z roku 1919, którego prędkość maksymalna wynosiła 5,6 km/h. Jego charakterystyczną cechą był zabudowany prostopadle do żeliwnej ramy czterocylindrowy silnik o mocy 18 KM, który mógł spalać zarówno benzynę, jak i naftę.

Od modelu C silniki były już umieszczane w układzie podłużnym, ale nadal były wyposażone w szczelnie zamknięty napęd łańcuchowy – specjalność firmy Case.  Podobnie jak wielu innych producentów, firma Case po drugiej wojnie światowej postawił najpierw na sprawdzone rozwiązania, na przykład model DC, który produkowano w latach 1940-1952. Model DC był dostępny jako model standardowy oraz jako ciągnik do upraw międzyrzędowych z silnikiem o mocy 36 KM. Ponieważ w asortymencie nie mogło zabraknąć również lekkiego ciągnika, firma wprowadziła model VA. Stosunkowy lekki ciągnik o mocy 18 KM, który został wyprodukowany w liczbie 60 000 egzemplarzy. 

W 1985 roku Case przejął kontrolę nad International Harvester oraz zmienił swoją nazwę na Case International. Rok później firma wprowadziła model Case IH 840 z napędem na cztery koła. W modelu tym dostępna była 8 lub 16 biegowa przekładnia z synchronizacją. Mający 67 KM ciągnik był najmniejszym modelem wśród produkowanych od 1986 roku ciągników klasy średniej. W tym samym roku pojawił się również model Case IH 1455 XL, którym byli zainteresowani głównie właściciele dużych farm. Ciągnik miał moc 145 KM, przekładnię z 20 biegami w przód i 9 w tył, a jego maksymalna prędkość wynosiła 40 km/h. Fabryczne wyposażenie obejmowało przedni most z przekładnią planetarną i automatyczną blokadę mechanizmu różnicowego. Z początkiem lat 90 XX wieku nastąpiło rozpoczęcie produkcji serii Maxxum. W 1991 roku na rynku pojawił się prawdziwy siłacz czyli model Case IH 7120 Magnum o mocy 182 KM. Główną cechą modeli Magnum były ich wydajne sześciocylindrowe turbodiesle z bezpośrednim wtryskiem i wodnym chłodzeniem. Modele były dostępne o mocach od 155 do 246 KM.  W 1999 roku Case IH został zakupiony przez Fiata i wspólnie z New Holland utworzyli CNH Global. W 2007 firma wprowadziła nową serię ciągników Puma. 

Dziś pod marką Case IH można spotkać ciągniki serii Quadtrac, Steiger, Magnum, Optum CVX, Puma, Maxxum, Farmall, Luxxum i Quantum V/N/F/CL. Firma posiada również w ofercie kombajny, prasy zwijające i ładowarki teleskopowe. pju
Fot.firmowe, tractordata

Jan Beba
Autor Artykułu:Jan Bebaredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. grudzień 2024 09:13