StoryEditor

Tractor Of The Year 2025: Sprawdź, kto zdobył główne nagrody

Najlepsze ciągniki roku 2025 wybrane! Sprawdź, które modele triumfowały w konkursie Tractor Of The Year i czym przekonały do siebie międzynarodowe jury.

Mateusz Wasak
08.11.2024., 12:57h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Najlepszy ciągnik w kategorii HighPower
  • Który ciągnik nagrodzono w kategorii MidPower?
  • W kategorii ciągników użytkowych wyróżniony był Steyr
  • Jaki ciągnik uznano za najlepszy w kategorii ciągników użytkowych (Utility)?
  • Ciągnik od Antonio Carraro idealny do zadań specjalistycznych?
  • Kto jest zwycięzcą w kategorii Sustainable?
  • Nowa kategoria TOTYBot. Który ciągnik został wyróżniony?

Podczas targów EIMA w Bolonii rozdano nagrody w konkursie Tractor Of The Year 2025. Wśród wyróżnionych konstrukcji znalazły się ciągniki następujących producentów: Case IH, Fendt, Steyr, Antonio Carraro oraz AgXeed. Jakie modele ciągników dostały statuetkę TOTY 2025 oraz czym przekonały Jury Ciągniki Roku 2025?

Zobacz też: Top modele ciągników w październiku. Nowy raport PIGMiUR

Najlepszy ciągnik w kategorii HighPower

W kategorii najmocniejszych maszyn nagrodę przyznano ciągnikowi Case IH Quadtrac 715. 715 KM mocy znamionowej i 778 maksymalnej oraz 3356 Nm maksymalnego momentu obrotowego czynią go jednym z najefektywniejszych ciągników na świecie. Jurorzy docenili m.in. nowe zawieszenie Quadtrac’a m.in. ze względu na relatywnie niewielki nacisk na podłoże. Doceniono także komfort pracy i zwrotność ciągnika pomimo jego znacznego gabarytu.

– [Quadtrac 715] najlepiej spełnia potrzeby wysokiej mocy i wydajności, zachowując jednocześnie zrównoważony ślad ekologiczny – stwierdzono w konkluzji werdyktu.

image
W kategorii najmocniejszych maszyn nagrodę przyznano ciągnikowi Case IH Quadtrac 715.
FOTO: AHM

Który ciągnik nagrodzono w kategorii MidPower?

Najlepszym ciągnikiem średniej mocy został Fendt 620 Vario DP. W jego przypadku doceniono przede wszystkim koncepcję silnika iD, dzięki której osiągnięto najwyższą moc przy niewielkiej wartości obrotowej na poziomie 1900 obr./min i zużycie paliwa wynoszące zaledwie 195 g/kWh. Zwrócono także uwagę na wydajny układ hydrauliczny z pompą o wydatku na poziomie 205 l/min.

Ponadto ciągnik cechuje się bardzo dobrą relacją mocy do masy (34,4 kg/KM) i systemem VarioDrive z inteligentnym rozdziałem momentu obrotowego. Jeżeli dodamy do tego komfort pracy, zaawansowane systemy cyfrowe (FendtONE) czy system kontroli ciśnienia w oponach VarioGrip, zdaniem Jury otrzymujemy „doskonały przykład równowagi, w którym moc, technologia i wydajność łączą się, aby stworzyć maszynę, która spełnia zróżnicowane potrzeby współczesnych rolników”.

image
W przypadku ciągnika Fendt 620 Vario DP doceniono przede wszystkim koncepcję silnika iD.
FOTO: AHM

Który traktor stał się najlepszym ciągnikiem użytkowym w 2025?

Ciągnikiem użytkowym roku 2025 został Steyr 4120 Plus. Zwrotność, komfort, wykorzystana technologia i wydajność – zdaniem Jury ciągnik ten wyróżnia się w każdym z tych obszarów.

– Rolnicy potrzebują ciągników, które są nie tylko wydajne, ale także łatwe w obsłudze do różnych zadań. Steyr 4120 Plus ucieleśnia te cechy, oferując intuicyjny interfejs, imponującą zwrotność i wysoki stopień elastyczności, dzięki czemu nadaje się do wielu operacji rolniczych – czytamy w uzasadnieniu.

Ciągnik ten wyposażono w silnik FPT F36 o mocy maksymalnej 117 KM i momencie obrotowym 506 Nm osiąganym przy 1300 obr./min. Doceniono w nim cichą, przestronną, komfortową kabinę, rozwiązania rolnictwa precyzyjnego i w końcu „zaangażowanie marki Steyr w zrozumienie ciągle zmieniających się potrzeb rolników”.

image
Ciągnikiem użytkowym roku 2025 został Steyr 4120 Plus.
FOTO: AHM

Ciągnik od Antonio Carraro idealny do zadań specjalistycznych?

Antonio Carraro Tony 8900 TRG to najlepszy ciągnik specjalistyczny. 

– Decyzja jury została podyktowana wyjątkowym designem, niezrównaną wszechstronnością i doskonałą wydajnością tego ciągnika, co czyni go idealnym wyborem do gospodarstw specjalistycznych – czytamy w uzasadnieniu.

Ciągnik doceniono za niewielki promień skrętu wynoszący 2,3 m, ergonomię i komfort pracy. Wyposażono go w silnik Kuboty o mocy 74,2 KM i przekładnię hydrostatyczną. Jury wskazało także na szerokie możliwości konfiguracji i duży udźwig (2,9 t dla tylnego i 1,2 t dla przedniego podnośnika).

image

Bednar wprowadza nowości na rynek! Co przygotował producent maszyn na 2025 r.?

Kto jest zwycięzcą w kategorii Sustainable?

I druga statuetka TOTY 2025 w gablocie Fendta. Tym razem za ciągnik e107 Vario. Jury doceniło zaangażowanie marki na rzecz ekologii i zrównoważonego rozwoju. Ten elektryczny ciągnik znajdzie zastosowanie wszędzie tam, gdzie potrzeba zredukowanych poziomów emisji i hałasu, a więc m.in. w gospodarstwach położonych blisko terenów mieszkalnych, gospodarstwach hodowlanych czy wreszcie w pracach komunalnych.

Ciągnik o mocy maksymalnej 90 kW i momencie obrotowym 347 kW może pracować przy średnim obciążeniu od 4 do 6 godzin, a naładowanie baterii od 20 do 80% zajmuje ok. 3 godziny dzięki ładowarce i ok. 45 minut przy ładowaniu prądem stałym.

– W zakresie mocy poniżej 100 KM ten ciągnik jest konkretną alternatywą dla tradycyjnych modeli spalinowych, co czyni go naturalnym wyborem w kategorii Zrównoważonego Ciągnika Roku – czytamy w uzasadnieniu.

Warto wspomnieć, że Fendt e107 Vario był jedynym wśród nominowanych ciągnikiem elektrycznym.

image
Fendt e107 Vario był jedynym wśród nominowanych ciągnikiem elektrycznym
FOTO: G. Szularz

Pierwsza nagroda TOTYBot przyznana ciągnikowi… 

Ciągnikiem-robotem został AgXeed 5.115T2. Jury wskazało na fakt, że choć mamy do czynienia z ciągnikiem niezwykle innowacyjnym, to jednocześnie doskonale integrującym się ze standardowymi narzędziami. 8 ton udźwigu na tylnym TUZ i 4 na przednim, wydajny układ napędowy, bardzo doby uciąg i niski nacisk na podłoże i oczywiście praca autonomiczna – to główne cechy AgXeeda 5.115T2.

– AgXeed 5.115T2 reprezentuje szczyt robotyki w rolnictwie na rok 2025 dzięki solidnej konstrukcji, zdolności do zwiększania wydajności i zaangażowaniu w zrównoważony rozwój. To nie tylko koncepcja lub prototyp; to maszyna, która już udowadnia swoją wartość w terenie. Decyzja jury odzwierciedla niezrównane połączenie mocy, precyzji i autonomii ciągnika, co czyni go przyszłością technologii rolniczej – czytamy w uzasadnieniu.

Nagrodę TOTYBot przyznano w tym roku po raz pierwszy.

Mateusz WasakMateusz Wasak
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. grudzień 2024 17:34