Nabycie ciągnika w sposób opisany wyżej nie oznacza, że ciągnik ten jest wolny od roszczeń osób trzecich. Różnica pomiędzy nabyciem w drodze egzekucji od komornika, a opisanym nabyciem jest znaczna. W tym drugim przypadku Czytelnik nabył ciągnik od dłużnika, jednak samą cenę wpłacił bezpośrednio komornikowi na spłatę kwoty, która była egzekwowana.
Sprzedaż nie nastąpiła zatem w drodze licytacji komorniczej. Nabywca nie jest zatem chroniony przed kolejnymi wierzycielami, m.in. zastawnika, na rzecz którego ustanowiono zastaw.
Zgodnie z przepisami ustawy z 6 grudnia 1996 r. o zastawie rejestrowym i rejestrze zastawów (tj. DzU z 2009 r., nr 7, poz. 569 ze zm.), dla ustanowienia zastawu konieczne jest zawarcie umowy o ustanowienie tego zastawu (umowa zastawnicza) między osobą uprawnioną do rozporządzania przedmiotem zastawu (zastawcą) a wierzycielem (zastawnikiem) oraz wpis do rejestru zastawów.
Umowa winna być zawarta w formie pisemnej, pod rygorem nieważności. W razie ustanowienia zastawu rejestrowego na pojeździe mechanicznym podlegającym rejestracji, organ rejestrujący dokonuje adnotacji w dowodzie rejestracyjnym pojazdu. Brak adnotacji w do...