StoryEditor

Zdalny serwis 50 tys. maszyn John Deere

Serwisanci John Deere mogą zdalnie łączyć się z komputerami pokładowymi poszczególnych maszyn, aby wykryć potencjalne usterki, naprawić błędy, które mogą stać się problemem i pomóc operatorom w konfigurowaniu lub dostosowywaniu maszyn. W Europie pracuje już ponad 50 tys. maszyn John Deere z możliwością zdalnej diagnostyki.
08.05.2020., 14:05h

Rozwijane w John Deere od 5 lat rozwiązanie Connected Support, w czasie wymuszonej pandemią koronawirusa izolacji społeczeństwa, w sposób szczególny  potwierdza swoją wartość dla rolników i dilerów. Szczegóły oferowanych przez amerykańskiego producenta systemów mogliśmy poznać podczas zdalnej konferencji prasowej.

Connected Support konferencja

Celem Connected Support jest szybsza obsługa istniejących i potencjalnych problemów serwisowych. Jednym z elementów jest proaktywny system reagowania, który przekazuje dealerom informacje i ostrzeżenia o stanie maszyny. Drugim elementem są systemy zdalnego wsparcia, które zapewniają dealerom dostęp do wyświetlacza w kabinie poszczególnych maszyn. Jednym z warunków skorzystania z takiego systemu jest wyposażenie maszyny w telematykę JDLink. Opcja ta dostępna jest dla pełnej gamy ciągników John Deere serii 5R, 6M, 6R, 7R, 8R i 9R, kombajnów zbożowych, sieczkarni i opryskiwaczy samojezdnych wyprodukowanych od 2012 roku. Niezbędną licencję JDLink Connect, można aktualizować bezpłatnie co dwa lata. To z kolei, po wyrażeniu przez rolnika zgody, umożliwia aktywację telematyki.


Wyprzedzić usterkę


Najważniejszą funkcją Connected Support jest usługa Expert Alerts. Na podstawie danych zbieranych prze komputer pokładowy maszyny system przewiduje ewentualne usterki, a także problemy techniczne i wydajnościowe na maszynie, zanim faktycznie wystąpią. Dużym wsparciem są tutaj historyczne dane maszyny oraz algorytmy wykrywania błędów i optymalizacji maszyny. Na ich podstawie system automatycznie przesyła ostrzeżenia do technika serwisu. Co ważne, ostrzeżenia zawierają też propozycje rozwiązania problemu.

Ze strony serwisu obsługującego dany kombajn czy traktor John Deere przydatnym elementem jest pulpit nawigacyjny maszyny. Dane i status podłączonych maszyn są wyświetlane na pulpicie nawigacyjnym komputera do którego dostęp ma serwisant.



Wsparcie na odległość


Kolejnym z narzędzi umożliwiających serwis maszyn na odległość jest tzw. zdalny dostęp do wyświetlacza. Ten system pozwala siedzącemu w biurze ekspertowi dilera, połączyć się z wyświetlaczem w kabinie ciągnika, by pomóc we właściwej konfiguracji maszyny. Umożliwia to identyfikację nieprawidłowych ustawień lub błędów obsługi. Co ważne, wszelkich ustawień można dokonać krok po kroku razem z kierowcą. Rozwiązanie pozwala nie tylko zaoszczędzić czas i pieniądze właścicieli maszyn, ale także pracować z jak najlepiej skonfigurowana maszyną.

Jeśli okaże się, że z maszyną jest coś nie tak, to za pomocą narzędzia „Service Advisor Remote” serwisant może uzyskać zdalny dostęp do systemu diagnostycznego maszyny. Często takie połączenie wystarczy by usunąć usterki w funkcjonowaniu maszyny, a także dokonać niezbędnych aktualizacji oprogramowania. Nawet jeśli konieczna będzie naprawa na miejscu, dzięki wspomnianemu rozwiązaniu technik serwisowy może zaplanować wizytę i zabrać wszystkie niezbędne części i narzędzia, co znacznie zmniejsza przestoje i koszty.

John Deere Connected Support

John Deere Connected Support wymaga:

1. Wyposażenia maszyny w układ telemetrii, która jest w stanie przesyłać dane zebrane podczas pracy. Klient musi wyrazić zgodę na transfer danych, aby dealer mógł otrzymywać komunikaty z maszyny rolnika.

2. Instalacji specjalnych narzędzia John Deere, które umożliwiają automatyczną ocenę i przesyłanie danych.
3. Współpracy z przeszkolonymi ekspertami w punktach dilerskich, którzy są w stanie zarządzać usługami Connected Support.



Co ważne, wszystkie dane są generowane przez czujniki w traktorze, kombajnie, sieczkarni czy opryskiwaczu samojezdnym John Deere, a przesyłanie odbywa się za pośrednictwem modułu JD Link. JD Link służy wyłącznie do przesyłania danych o maszynie.

Jan Beba
Autor Artykułu:Jan Bebaredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. styczeń 2025 10:01