StoryEditor

Bruksela: 500 mln euro na walkę z kryzysem

Komisja Europejska przeznaczy 500 mln euro na wsparcie rynkowe dla europejskich rolników. Kompleksowy pakiet został przygotowany przede wszystkim z myślą o pomocy dla producentów mleka.
18.07.2016., 16:07h

Informację o nowym pakiecie pomocowym przekazał komisarz ds. rolnictwa Phil Hogan podczas dzisiejszego posiedzenia Rady Ministrów ds. Rolnictwa i Rybołówstwa.

– Naszym celem jest dążenie do wzrostu cen skupu mleka płaconych rolnikom, aby mogli się utrzymać ze swojej pracy i nadal zapewniali bezpieczną, wysokiej jakości żywność dla obywateli Unii Europejskiej – powiedział Hogan.

22,67 mln euro dla Polski

Z zapowiedzianych dziś 500 mln euro pomocy do Polski trafi nieco ponad 22,67 mln euro. Najwięcej wsparcia otrzymają Niemcy (57,95 mln euro), Francuzi (49,9 mln euro) oraz Wielka Brytania (30,19 mln euro). Dokładne szczegóły dotyczące wszystkich poszczególnych działań zostanie sfinalizowana w ciągu najbliższych tygodni, po rozmowach z ekspertami z państw członkowskich. Zaproponowane przez KE fundusze zostaną uwzględnione w piśmie korygującym do projektu budżetu na 2017 rok jesienią.

Ogłoszony dziś pakiet pomocowy zawiera trzy główne elementy:
  • zachęta do zmniejszenia produkcji: Stwierdzając, że korekta na stronie wsparcia rynku mleczarskiego nadal jest to konieczna, Komisja przekaże państwom członkowskim do podziału 150 mln euro, które mają na celu zachęcenie rolników dobrowolnego zmniejszenia produkcji mleka;
  • warunkowa pomoc regulacji rynku: Komisja zamierza przekazać 350 mln euro na stabilizację rynku mleka. Państwa członkowskie będą mieć swobodę określenia środka lub zestawu środków dostępnych dla rolników takie jak: ekstensywne metody produkcji, wsparcie dla małych gospodarstw, projekty współpracy, dalsze środki wspierające redukcję produkcji, itp. Z budżetu krajowego każde Państwo członkowskie może na ten cel przekazać dodatkowe pieniądze, jednak nie więcej niż wysokość unijnego wsparcia.
  • inne korekty techniczne: Państwa członkowskie będą miały możliwość odstąpienia od obowiązku zachowania wielkość stada w roku 2017. Co więcej, będą one mogły otrzymać do 70% należnych płatności bezpośrednich od 16 października br. i do 85% płatności na inwestycje z PROW bez konieczności przeprowadzania kontroli na miejscu. Z drugiej strony, Komisja zamierza przedłużyć okres prywatnego przechowywania odtłuszczonego mleka w proszku do końca września.

bcz

Źródło: Komisja Europejska

Fot. Jajor

Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Dyrektor Działu Rozwoju Cyfrowego i Produktów Cyfrowych
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
15. styczeń 2025 00:54