I faktycznie, ceny zostały obniżone w niektórych regionach tylko o 20 gr/kg, ale w niektórych nawet o 45 gr/kg (!). Czy należy spodziewać się dalszych obniżek? – Z jednej strony nie powinno być więcej redukcji cen, ponieważ świń na rynku wcale tak dużo nie ma, a te co przyjeżdżają do uboju nie są szczególnie wyrośnięte. Uważam, że jeszcze mogłyby by postać ze dwa tygodnie, ale hodowcy najwyraźniej wystraszyli się spadków i sprzedają już teraz. Niepotrzebnie. W tej sytuacji zakłady musząc przyjąć wszystko, ulegają presji, ceny spadają i koło się zamyka – mówi przedstawiciel działu skupu w jednej z wielkopolskich ubojni.
Niemcy obniżyli, więc u nas też spadła
Dokładnie miesiąc temu w Niemczech odnotowana została rekordowa w tym roku stawka 1,72 euro/kg, dziś wynosi ona 1,52 euro/kg WBC. Rynek wieprzowy w Polsce dość szybko reaguje na wahania cen za zachodnią granicą. Po wczorajszej obniżce, większość sprawdzonych przez redakcję „top agrar Polska” ubojni obniżyła stawki o 20-45 gr/kg i zapowiedziała dalsze obniżki, choć już nie więcej niż o 10 gr/kg. Jednocześnie, co warto zauważyć, są w Polsce ubojnie, które postanowiły nie zmieniać ceny lub nie znacznie tylko ją obniżyć pozostawiając ją na relatywnie wysokim poziomie. Tak jest np. w województwie łódzkim i mazowieckim, gdzie cena za kilogram żywca wieprzowego jest utrzymana powyżej 5 zł netto/kg.
Żywiec poniżej 5 zł
Z przeprowadzonej dziś przez redakcję topagrar.pl sondy cenowej wynika, że średnia cena skupu żywca wieprzowego wynosi 4,70 zł/kg netto, czyli jest niższa o 23 gorsze w stosunku do ceny sprzed tygodnia. Natomiast w klasie E ubojnie średnio płacą 6,24 zł/kg (o 12 groszy mniej), w U 5,94 zł/kg (12 groszy mniej), a w R 5,51 zł/kg (26 groszy mniej). Najwyższa odnotowana przez nas stawka za żywiec wieprzowy wynosi 5,10 zł/kg w województwie mazowieckim, natomiast najniższa 4,10 zł/kg w lubelskim. Najwięcej za klasę E rolnik może dostać w województwie mazowieckim (5,10 zł/kg). ag
Zobacz wszystkie ceny skupu świń w Twojej okolicy - sonda cenowa.
Fot. A. Kurek