StoryEditor

Ile za świnie? Dzisiaj więcej, ale…

Takie pytanie słyszą ubojnie każdego dnia. Bo faktem jest, że trzeci tydzień z rzędu ceny tuczników idą w górę. Jednak nad zwyżkowym trendem zaczyna powoli pojawiać się znak zapytania... Wczoraj w Niemczech stawka za trzodę spadła, dziś niektóre ubojnie w kraju pozostały przy cenach sprzed tygodnia. Czy faktycznie jest się czego bać? Ile teraz płacą za świnie?
09.06.2016., 13:06h

Jakkolwiek by nie plotkowano w branży, że przyszły tydzień będzie mniej obfity w podwyżki, faktem jest, że póki co, w tym tygodniu, ceny skupu tuczników zostały podniesione o kolejne 10-45 gr/kg. Wprawdzie niektóre ubojnie płacą za świnie dokładnie tyle samo, co przed tygodniem, a jedna ze sprawdzonych przez nas cenę obniżyła o 10 gr/kg, ale jednak nadal najbardziej widoczne są podwyżki.

A w Niemczech ile za świnie?
Wczorajsze monitory niemieckiej giełdy wyświetliły cenę 1,51 euro/kg, co oznacza niewielki spadek o 2 eurocenty. – Raczej nie ma się czego bać, bo ta niemiecka obniżka to raczej tylko takie ”przystopowanie” galopujących ostatnio cen i, być może, także testowanie zachowania rynku – powiedział jeden z przedstawicieli ubojni w zachodniej części Polski. – Choć faktycznie, nie powiem, żeby można było spodziewać się dalszych podwyżek, ponieważ w przyszłym tygodniu może być różnie, aczkolwiek na pewno nie tragicznie – dodaje rozmówca.

Polskie tuczniki drożeją
Na pytanie ile u nas płacą za świnie – należy odpowiedzieć, że średnio 4,53 zł/kg żywca i 6,02 zł/kg w WBC. Jest to o około 10-45 gr/kg więcej niż w poprzedni czwartek.
Dalsze podwyżki cen skupu tuczników poddają w wątpliwość głównie zakłady mięsne oraz hurtownie i sklepy, kupujące wieprzowinę. Twierdzą, że konsument nie jest chętny kupować mięsa według obecnych cen na półce. Przez lata przyzwyczajony został do niższych cen. – I w tym właśnie problem – konsument jest przyzwyczajony – tymczasem przypominam, że takie ceny za świnie były kilkanaście lat temu. I nikt nie narzekał. Przeciętnego Polaka trzeba by na nowo nauczyć kupowania po takiej cenie – zauważa pracownik działu surowcowego w dużej ubojni w województwie wielkopolskim. 



Bez paniki, będzie dobrze
Póki co nie ma większych powodów do paniki, ponieważ sezon grillowy trwa w najlepsze, a popyt na wieprzowinę rośnie. Poza tym w Niemczech „ssanie” na wieprzowinę także będzie jeszcze trwało, ponieważ tamtejsze zakłady muszą zrealizować zamówienia zarówno dla unijnych, jak i chińskich kontrahentów. A w Kraju Środka popyt na unijną wieprzowinę wcale nie maleje.

Polskie ceny żywca
A konkretnie ile maksymalnie za żywiec wieprzowy można uzyskać na naszym rynku? Najwięcej 5,20 zł/kg, a najmniej 3,80 zł/kg. Natomiast za klasę E ubojnie płacą minimalnie 5,65 zł/kg i maksymalnie 6,30 zł/kg (podane ceny - na podstawie sondy przeprowadzonej przez redakcję topagrar.pl).  ag

Zobacz wszystkie ceny skupu tuczników w kraju.

Fot. A.Kurek

Aleksandra Galus
Autor Artykułu:Aleksandra Galus

redaktor, specjalista ds. automatyzacji treści

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. listopad 2024 05:02