– Do początku roku widoczne są pierwsze symptomy spadku dynamiki skupu mleka. O ile w styczniu wyniósł on ok. 108%, o tyle (wg danych do 18 kwietnia br. – przyp. red.) sięga ona 104%. To efekt niedoboru pasz objętościowych, z którymi borykają się producenci mleka w naszym regionie. Są zmuszeni zmniejszyć udział bardziej wartościowych kiszonek z kukurydzy i traw na korzyść słomy – mówił Stanisław Jabłoński, kierownik działu skupu OSM w Łowiczu, którą 21 kwietnia br. odwiedzili uczestnicy seminarium: „Nowoczesna obora – z nami wiesz co pijesz”.
Skala dostaw mleka
Zakład przerabia dziennie ok. 1,6 mln l mleka, które skupuje od ok. 6,4 tys. dostawców. – W Polsce ok. 80% mleka przerabia 22 mleczarnie. Reszta psuje rynek! Jeśli nic się nie zmieni, to wielu dostawców – nie pomijając tych największych – nie wytrzyma niskich cen i prędzej czy później zrezygnuje z produkcji mleka – komentował jeden z uczestników spotkania w Łowiczu.
Czy właśnie taki scenariusz nam grozi? Czy polskie gospodarstwa mleczne będą w stanie funkcjonować i rozwijać się w ramach zachodzących procesów? Na to pytanie próbował odpowiedzieć dr hab. Andrzej Parzonko z Katedry Ekonomiki i Organizacji Przedsiębiorstw Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.
– W Niemczej o połowę mniejsza liczba dostawców hurtowych (tj. 72,6 tys. – przyp. red.) dostarcza 3 razy więcej mleka (tj. 31,3 mln t – przyp. red.). Z kolei przeciętna dostawa z gospodarstwa w roku wyniosły 431,3 t. – mówił ekspert z SGGW. Jeszcze gorzej wyglądamy na tle Holandii, gdzie 17,6 tys. dostawców produkuje ok. 12,4 mln t mleka, a średnia dostawa na gospodarstwo sięga aż 706,3 t.
Polska ma szansę, ale...
– Oceniając szanse rozwoju produkcji mleka w wybranych krajach należy stwierdzić, że największe są one w Niemczech, Irlandii, Wielkiej Brytanii oraz Polsce. Żeby jednak rozwój produkcji mleka był u nas dynamiczny, należy zachęcać młodych rolników do trwałych inwestycji związanych z tym kierunkiem produkcji – zaznaczał dr Parzonko.
Organizatorem seminarium była Federacja Związków Pracodawców-Dzierżawców i Właścicieli Rolnych. Spotkanie sfinansowano z Funduszu Promocji Mleka.
mj
Fot. Jajor