Kurczęta potaniały aż osiemnastu państwach unijnych, najbardziej w Polsce (-10%) i Wielkiej Brytanii (-9%). Stawki polskiego żywca drobiowego wynosiły tylko 133,4 euro/100 kg i stanowiły 71% średniej UE.
Wrześniowa zniżka nie była jednak wyjątkiem w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy, bowiem w skali roku ceny były o 5% niższe niż dwa lata temu. Obniżyły się do tego stopnia, że zrównały się ze średnią z analogicznego okresu w latach 2009-2013.
Na zniżki cen największy wpływ miały czynniki sezonowe, ale nie tylko bo także tańsze pasze i wynikająca z tego podwyższona produkcja drobiu (wzrosła opłacalność produkcji). Niektórzy eksperci wskazują również wpływ embarga rosyjskiego, które zwiększyło ilość drobiu na rynku unijnym i wpłynęło na spadek cen kurcząt.
Podwyżki kurcząt brojlerów odnotowano w pięciu państwach, nie mniej jednak nie przekroczyły one 1%. Za kurczęta najwięcej otrzymywał rolnik w Niemczech oraz w Finlandii (około 265 euro/100 kg).
e-abi
StoryEditor
Opłacało się produkować, ale ceny szybko spadły
We wrześniu unijne firmy skupujące drób odnotowały obniżkę średniej ceny sprzedaży kurcząt brojlerów (tuszki patroszone z szyjami 65%). Stawka wyniosła 187,5 euro/100 kg, była więc niższa od sierpniowej o 4%.