W skali roku średnia notowana stawka mięsa drobiowego w UE spadła o 3,5%, z kolei w ujęciu miesięcznym wzrosła o 0,4%.
W stosunku do średniej stawki drobiu na rynku globalnym stawka unijna była aż o 16% niższa. Odnotowana cena na rynku światowym wynosiła bowiem w omawianym okresie 2209,90 euro/t (2508,20 dol/t). Cena globalna była w porównaniu z poprzednim miesiącem br. nieznacznie (o 0,3%) niższa. Jednak na rynku światowym, w ujęciu rok do roku, średnia cena drobiu wzrosła o 8,9%.
Tymczasem w Polsce d zeszłego tygodnia ceny wyraźnie spadają. W tym tygodniu lokalnie nawet o 30 gr/kg, ale na ogół przed świętami firmy skupujące żywiec drobiowy (brojlery) postanowiły nie zmieniać swoich cenników, wyrównując tym samym do średniej krajowej, wynoszącej około 3,50 zł/kg.
Wielu przedsiębiorców handlujących drobiem liczyło, że w okresie przedświątecznym ceny drobiu będą nieco wyższe jednak tak się nie stało. Obecnie drobiarze prognozują, że stawki za drób na pewno pójdą w górę przed weekendem majowym, kiedy to też rozpoczynie się sezon grillowy. Póki co, przed świętami, ubojnie raczej nie planują większych zmian, co oznacza także, że nie należy spodziewać się podwyżek cenników w tym okresie. Na rynku nadal bardzo odczuwalny jest nadmiar kurcząt, przez co narzeka wiele ubojni w większości województw w Polsce. Na brak handlu nie narzeka jedynie województwo świętokrzyskie.
Aktualne ceny skupu żywca oscylują wokół kwoty około 3,50 zł/kg. Najniższa cena, jaką oferują sprawdzone przez redakcję „top agrar Polska” zakłady skupujące to 3,40 zł/kg w województwie małopolskim, a najwyższa to 3,55 zł/kg oferowana w województwie podlaskim. e-abi