Sytuacja w krajach UE jest wyjątkowa z kilku powodów. Po pierwsze, w lipcu br. za 1 euro płacono średnio 1,09 dolara, podczas gdy rok temu 1 euro kosztowało 1,35 dolara. Oznacza to, że w ciągu roku unijna waluta straciła aż 19% wobec amerykańskiego dolara. Mówiąc inaczej, cena unijnej pszenicy wyrażona w dolarach obniżyła się o 16%, podczas gdy ta sama cena wyrażona w euro wzrosła o 3%. Obrazuje to także w jaki sposób osłabienie się euro eliminuje spadki cen w poszczególnych krajach UE, które nie należą do strefy euro i posiadają krajowe waluty.
Po drugie, zbiory pszenicy w UE będą w tym roku niższe o 4,9% od ubiegłorocznych. Międzynarodowa Rada Zbożowa prognozuje je na poziomie 148,5 mln ton. Natomiast na całym świecie spadek produkcji w porównaniu do 2014 roku ma wynieść 1,5%.
oprac. bcz na podstawie BGŻ BNP Paribas
StoryEditor
Pszenica na świecie tańsza, w UE droższa
Światowe ceny pszenicy są obecnie znacznie niższe niż w analogicznym okresie 2014 roku. Jednak stawki za to ziarno w samej Unii Europejskiej są porównywalne lub nawet nieco wyższe, co jest efektem osłabienia euro oraz wyraźnego spadku produkcji – informują analitycy BGŻ BNP Paribas.