StoryEditor

To już dno! OMP najtańsze od lat

W pierwszych dniach sierpnia średnia ważona cena OMP (odtłuszczonego mleka w proszku) w UE osiągnęła poziom 1,73 euro/kg. Tym samym, była o 3,3% niższa niż na początku lipca i jednocześnie niższa aż o 38,6% od tego samego okresu przed rokiem. Stawka sierpniowa była najniższa od września 2009 roku.
20.08.2015., 14:08h

Nie inaczej było w sierpniu na polskim rynku.  U nas ceny OMP obniżyły się do kwoty 1,73 euro/kg, było to o około 37,3% mniej niż przed rokiem. W skali miesiąca był to spadek o 2,8%. W ujęciu PLN w skali rocznej odnotowano natomiast spadek z 11,49 zł/kg do 7,14 zł/kg – pisze FAPA.

Jeszcze niższe ceny OMP były natomiast w Holandii. Tam za kilogram OMP płacono jedynie 1,66 euro/kg, w skali miesięcznej był to spadek o 2,4%. Z kolei w Niemczech płacono niewiele więcej bo 1,69 euro/kg, co było o 4,8% niższą stawką niż przed miesiącem.
Niestety wszystkie te zjawiska są skutkiem pogłębiającego się kryzysu na rynku mleczarskim. Co gorsza, nie widać perspektyw, by miało się to poprawić. W opinii branży, brak limitowania produkcji mlecznej, która ma miejsce od początku kwietnia nie poprawia tej sytuacji, ponieważ istnieje teraz podatny grunt do wykorzystania pełnej mocy przerobowej i wykorzystania pełnej mocy produkcyjnej. Dodatkowym czynnikiem napędzającym produkcję mleka i OMP jest sprzyjająca pogoda. Notowaniom nie pomaga też zredukowany eksport do Chin i Rosji. Wszystko to sprawia, że ceny mleka lecą na przysłowiowy łeb i szyję.

By ratować krytyczną sytuację, KE wydała rozporządzenie Komisji (UE) nr 1336/2014 z dnia 16 grudnia 2014 r. Ustanawiające tymczasowe nadzwyczajne środki w sektorze mleka i przetworów mlecznych już od dnia 1 stycznia 2015 r. został uruchomiony skup interwencyjny masła i odtłuszczonego mleka w proszku. Poziom cen interwencyjnych wynosi dla odtłuszczonego mleka w proszku 169,80 euro/100kg. Po wypełnieniu limitu 109 tys. ton po cenie interwencyjnej, OMP będzie kupowane na przetargach, uwzględniając najkorzystniejsze (najniższe) oferty. Taka sytuacja ostatnio miała miejsce w 2009 r. 2 sierpnia 2009 r. w ramach publicznej interwencji składowano 2,67 tys. ton OMP (w Belgii, na Litwie i w Polsce). Natomiast w ramach programu prywatnego magazynowania (PSA), w bieżącym roku do składów dostarczono 41,76 tys. ton OMP. Program ten największą popularnością cieszy się w Niemczech, Hiszpanii, Irlandii i na Litwie – informuje FAMMU/FAPA.  Oprac. ag
Fot. K. Sierszeńska

Aleksandra Galus
Autor Artykułu:Aleksandra Galus

redaktor, specjalista ds. automatyzacji treści

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
05. listopad 2024 07:22