StoryEditor

Trzoda: ceny dalej w górę, ale jak długo?

Ten tydzień, podobnie jak poprzedni, stoi pod znakiem dalszych podwyżek cen skupu tuczników. Stawki zostały podniesione nawet o 50 groszy za kilogram w wadze poubojowej. Natomiast najwyższa stawka za żywiec to 5 zł/kg. Czy jednak ceny będą dalej rosły? Są sygnały, że to może być koniec…
02.06.2016., 14:06h

Stawki skupu tuczników w tym tygodniu zostały podniesione o 10-50 gr/kg. Choć są ubojnie, które ceny obniżyły lub pozostawiły na poziomie sprzed tygodnia – jednak są to nieliczne przypadki. Wszyscy zadają najważniejsze pytanie - czy trend zwyżkowy utrzyma się także w przyszłym tygodniu?

Faktem jest, że w Niemczech wczoraj giełda odnotowała kolejną podwyżkę (obecna stawka wynosi tam 1,53 euro/kg). Mówią, że niemiecka cena rządzi także polskimi cenami skupu tuczników, jednak są obawy i wątpliwości - czy i teraz tak będzie? W województwie mazowieckim słychać pogłoski, że tuczników wcale nie brakuje, a wręcz przeciwnie. Poza tym, handel bardzo mocno broni się przed wyższymi cenami, ponieważ konsumenci nie chcą kupować drożej, dlatego zbyt bardzo osłabł w ostatnim tygodniu – praktycznie w całej Polsce.

Są jednak rejony, gdzie tuczników nadal brakuje. - Obecna cena skupu tuczników nie jest zjawiskiem nowym – podobna była notowana kilka lat temu. Wtedy konsumenci kupowali wieprzowinę w tej cenie i nie było większego problemu. Tyle tylko, że przez lata przyzwyczaili się do niższych cen i teraz trzeba ich na nowo przyzwyczaić do wyższych stawek – mówi jeden z przedstawicieli działu skupu w dużym wielkopolskim zakładzie mięsnym. Jednak im bliżej Warszawy, tym więcej słychać opinii, że cena sięgnęła już swojego maksymalnego pułapu i raczej nie będzie już za wiele rosnąć, a prędzej wręcz spadnie.

Póki co sezon grillowy w kraju się rozkręca, a popyt na wieprzowinę w Niemczech cały czas rośnie. Tamtejsze zakłady mają wręcz problem z nadążaniem z zamówieniami. Obecnie niemiecki rynek jest bardzo chłonny, poza tym dla producentów za Odry otworzył się niedawno także rynek chiński, a w Państwie Środka popyt na unijną wieprzowinę także cały czas rośnie. Jednocześnie, w związku z protestami we Francji, lokalne ubojnie także mają problem z dostawami tuczników, ponieważ rynek wieprzowy bardzo osłabł, a magazyny zostały opróżnione. Polskie zakłady raczej nie muszą obawiać się o zbyt o ile eksportują mięso na Zachód.

W Polsce obecnie za żywiec wieprzowy najwięcej można uzyskać 5 zł/kg, a najmniej 4 zł/kg. Natomiast za klasę E ubojnie płacą minimalnie 5,30 zł/kg i maksymalnie 6,30 zł/kg (podane ceny - na podstawie sondy przeprowadzonej przez redakcję topagrar.pl).  ag

Zobacz wszystkie ceny skupu tuczników w kraju.
Aleksandra Galus
Autor Artykułu:Aleksandra Galus

redaktor, specjalista ds. automatyzacji treści

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. listopad 2024 05:36