StoryEditor

Budowa drogi na gruntach rolnych, a przekazanie ich w ramach Premii dla młodego rolnika

Za około dwa tygodnie, bo 16 sierpnia br. kończy się w ARiMR nabór wniosków o dofinansowanie w ramach premii dla młodego rolnika. W tym artykule wyjaśniamy kwestię pojawienia się inwestycji na gruntach rolnych, a przekazania ich w ramach Premii dla młodego rolnika.

Podczas czerwcowego webinarium pt. "Premia dla młodego rolnika i sukcesja w gospodarstwie rolnym" trafiło do nas wiele pytań od uczestników. Jeden z nich pytał naszego eksperta Grzegorza Ignaczewskiego i adwokata Mikołaja Pomina o kwestie związane z pojawieniem się inwestycji na gruntach rolnych, która nie została ujęta w ewidencji. 

Zobacz także: Premia dla młodego rolnika: czy można pracować na etacie i dalej starać się o dopłaty?

Inwestycja, ewidencja i Premia dla młodego rolnika

- Na gruntach rolnych prowadzona jest inwestycja budowy drogi, a w ewidencji gruntów nie zostały naniesione zmiany. W jaki sposób ujmować część zajętą pod budowę przy przekazywaniu gruntów w ramach Premii dla młodego rolnika? – pyta uczestnik webinarium.

- W programie mówimy o użytkach rolnych, więc z racji tego, że faktycznie nie jest to wykorzystywane jako użytek rolny, czyli nie jest przeznaczone do produkcji rolnej, obawiam się, że miałbym wątpliwości co do zakwalifikowania tego fragmentu, czy tej części nieruchomości, czy też powierzchni zajęte przez drogę, bo ona faktycznie użytkiem rolnym nie jest – odpowiada Mikołaj Pomin.

- To też może być taka pułapka, w odniesieniu już do osoby, która przejmuje takie grunty, ponieważ może się okazać już po przejęciu, że będzie brakowało wymaganej powierzchni – dodaje Grzegorz Ignaczewski.

Wypłata premii przez ARiMR

Pomoc finansowa z ARiMR w ramach programu ma formę premii, a jej kwota to 200 tys. zł i wypłacana jest w dwóch ratach:

  • 70 proc. kwoty przyznanej pomocy, tj. 140 tys. zł, jest wypłacane po podpisaniu umowy o przyznaniu premii i złożeniu wniosku o płatność I raty.
  • 30 proc. kwoty pomocy, tj. 60 tys. zł, wypłacane jest po realizacji biznesplanu i złożeniu wniosku o płatność II raty.

image

Czy żona rolnika może dostać premię dla młodego rolnika? Ekspert wyjaśnia

Na co można przeznaczyć premię dla młodego rolnika?

Przypomnijmy, że premię przyznaje się na rozpoczynanie i rozwój działalności rolniczej w gospodarstwie przez młodych rolników w zakresie wytwarzania nieprzetworzonych produktów rolnych lub przygotowania do sprzedaży nieprzetworzonych produktów rolnych wytwarzanych w gospodarstwie.

Wsparcie można przeznaczyć na inwestycje w środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne. Mogą to być np.:

  • inwestycje budowlane związane z budynkami lub budowlami wykorzystywanymi do wytwarzania nieprzetworzonych produktów rolnych lub przygotowania ich do sprzedaży;
  • zakup nieruchomości rolnych;
  • zakup stada podstawowego zwierząt gospodarskich;
  • inwestycje w nasadzenia trwałe w sadach i na plantacjach wieloletnich;
  • zakup nowych maszyn, urządzeń, wyposażenia, sprzętu, w tym sprzętu komputerowego, pojazdów, służących wsparciu wytwarzania nieprzetworzonych produktów rolnych lub przygotowania ich do sprzedaży;
  • zakup wartości niematerialnych i prawnych służących wsparciu wytwarzania nieprzetworzonych produktów rolnych lub przygotowania ich do sprzedaży, o przewidywanym okresie ekonomicznej użyteczności dłuższym niż 1 rok (między innymi programy komputerowe).

 

Fot: Sierszeńska

Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat
z-ca redaktora prowadzącego topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Grzegorz Ignaczewski
Autor Artykułu:Grzegorz Ignaczewski

redaktor „top agrar Polska”, ekonomista, specjalista w zakresie dopłat bezpośrednich, PROW i ekonomiki gospodarstw.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. styczeń 2025 06:08