![pryszczyca u ludzi](https://static.topagrar.pl/images/2025/01/29/o_570369_1280.webp)
Sytuacja na rynku trzody coraz gorsza. Rolnicy domagają się pomocy
Grupa posłów wystosowała interpelację do ministra rolnictwa Czesława Siekierskiego w sprawie pogarszającej się sytuacji na rynku trzody chlewnej. Jak informuje Tygodnik Poradnik Rolniczy, pomocy od rządu domagają się również izby rolnicze: w tej sprawie apelowała Opolska Izba Rolnicza, poparta przez Dolnośląską Izbę Rolniczą.
Ceny tuczników nie pokrywają kosztów produkcji tylko generują dotkliwe straty! Zobacz notowania
Jakie są przyczyny niskich cen świń? Oto wyjaśnienia ministerstwa
W odpowiedzi na interpelację poselską Czesław Siekierski odniósł się między innymi do cen świń, które niedawno gwałtownie spadły.
“Ceny skupu świń w Polsce podążają za trendem utrzymującym się na rynku unijnym, który jest dla Polski głównym rynkiem wymiany handlowej wieprzowiną i zwierzętami żywymi. Od końca czerwca 2024 r. na rynku UE ceny skupu świń pozostają w wyraźnym trendzie spadkowym. Średnia unijna cena skupu świń w klasie E w trzecim tyg. br. wyniosła 182,8 euro/100 kg i jest niższa o 11% w relacji rocznej” - wyjaśnia ministerstwo rolnictwa.
Wśród przyczyn spadku cen świń resort wymienia przede wszystkim spadek zapotrzebowania na wieprzowinę na rynku chińskim, sezonowe wahania rynkowe oraz wykrycie pryszczycy w Niemczech.
Izby rolnicze domagają się wsparcia dla hodowców trzody chlewnej
W sprawę gwałtownego spadku cen świń zaangażowały się izby rolnicze. Opolska IR wystosowała pismo do prezesa KRIR, w którym domaga się interwencji MRiRW. Zdaniem Izby, uzasadnione w tej sytuacji byłoby uruchomienie programu pomocowego dla producentów w formie dopłat w wysokości 100 zł do każdej sztuki sprzedanego tucznika urodzonego i wyhodowanego w Polsce. Postulowane jest także wprowadzenie refinansowania dokumentów weterynaryjnych oraz interwencja resortu rolnictwa w celu stabilizacji rynku trzody chlewnej.
Jakie wsparcie dla hodowców świń oferuje ministerstwo?
Ministerstwo Rolnictwa poinformowało, że producenci świń, których dotknął ASF, wciąż mogą korzystać z kilku programów pomocowych:
- pomoc finansowa w związku z zaprzestaniem produkcji z powodu obowiązującego zakazu utrzymywania w gospodarstwie świń lub ich wprowadzenia do gospodarstwa wydanym w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń - nabór aktualnie jest zamknięty, ARiMR czeka na zgodę KE, by uruchomić program w 2025 roku;
- preferencyjny kredyt na ponowne uruchomienie produkcji świń zaprzestanej w związku z ASF – pomoc polega na stosowaniu przez okres nie dłuższy niż 10 lat dopłat do oprocentowania kredytów bankowych zaciągniętych w celu ponownego uruchomienia produkcji świń po zaprzestaniu produkcji;
- nieoprocentowana pożyczka dla producentów świń na obszarze ASF na sfinansowanie zobowiązań cywilnoprawnych;
- refundacja do 100 proc. wydatków poniesionych na działania związane z bioasekuracją.
Źródło: tygodnik-rolniczy.pl