StoryEditor

Co z rolnikami wykluczonymi z ekoschamatów? Ministerstwo odpowiada!

Izby Rolnicze zwróciły się do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi o zmianę przepisów dotyczących upraw traw na gruntach ornych. Rolnicy nie mogą realizować praktyki – Uproszczone systemy uprawy, przez co są poszkodowani. MRiRW odpowiedziało!

21.08.2024., 14:43h

Wczoraj pisaliśmy o tym, że Krajowa Rada Izb Rolniczych zwróciła się do ministra rolnictwa Czesława Siekierskiego, o zmianę przepisów, które dotyczą upraw traw na gruntach ornych w kontekście przyznawania płatności obszarowych, a także realizacji ekoschematów. 

- Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych na wniosek Mazowieckiej Izby Rolniczej zwraca się do Pana Ministra o zmianę przepisów prawnych dotyczących m.in. płatności bezpośrednich w zakresie przekwalifikowania przez Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa deklarowanych traw na gruntach ornych na trwały użytek zielony TUZ i wprowadzenie odstępstw od tej zasady tj. umożliwienie przekwalifikowania ich po 5 latach nie przez ARiMR, a na wniosek (oświadczenie) rolnika.(...) Automatyczne przekształcenie statusu działki rolnej obsianej trawą na TUZ pozbawia rolników możliwości skorzystania z ekoschematu rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi, gdzie powierzchnia deklarowanej np. trawy na gruntach ornych czy mieszanki traw ma znaczenie do wyliczania praktyki Zróżnicowana struktura upraw. Zdarzają się takie sytuacje, że rolnicy nie wiedząc o zmianie dokonanej przez ARiMR deklaruje realizację ww. praktyki i nie otrzymają oczekiwanej płatności - pisze KRIR. 

Więcej na ten temat przeczytacie TUTAJ: Rolnicy poszkodowani – ta uprawa nie wchodzi w ekoschematy i płatności obszarowe!

Definicja trwałych użytków zielonych

W odpowiedzi na pismo KRIR, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przekazało następujące wyjaśnienia.

Ministerstwo powołuje się na rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady, gdzie wskazano, że państwa członkowskie UE są zobowiązane do tego, aby w planach strategicznych dla WPR określona została definicja TUZ, gdzie wskazano, że trwałe użytki zielone i pastwiska, inaczej zwane trwałymi użytkami zielonymi oznaczają grunty, które wykorzystywane są do uprawy traw lub innych roślin pastewnych, które rozsiewają się naturalnie lub są uprawiane i które nie były objęte zmianowaniem przez okres co najmniej pięciu lat.

Klasyfikacja jako TUZ

Mając to na uwadze, jak zaznacza ministerstwo, ARiMR tworzy i aktualizuje w oparciu o deklarację rolnika warstwę TUZ.

- Jeżeli na działce przez pięć kolejnych lat deklarowane będą uprawy traw lub innych zielnych roślin pastewnych rozsiewających się naturalnie (samosiewnych) lub uprawianych (wysiewanych), w szóstym roku działka ta będzie klasyfikowana jako TUZ. Jedynie wysianie innych niż wymienione powyżej upraw przerywa klasyfikację danej działki jako TUZ – podkreśla ministerstwo.

W związku z tym, przekształcenie gruntów ornych na trwałe użytki zielone TUZ odbywa się na podstawie przepisów unijnych i nie może być dokonane na wniosek, czy oświadczenie rolnika.

Mapa dla rolnika z potencjalnym TUZ

W piśmie zaznaczono także, że w aplikacji eWniosekPLUS, w zakładce MAPA, prezentowane są w kolejnych latach warstwy, które nazwane są „TUZ potencjalny” z odpowiednimi symbolami, które określać mają liczbę powtórzeń.

- Np. „Tp5” oznacza, że przez 5 lat (po uwzględnieniu przecięć wektorowych za wszystkie badane lata) nieprzerwanie deklarowano trawy lub inne pastewne rośliny zielne. Wcześniejsze warstwy to: Tp4, Tp3, Tp2, Tp1. Rolnik o zmianie w danej kampanii gruntów ornych na TUZ informowany jest również za pomocą komunikatu, podczas wypełniania wniosku – zaznacza MRiRW.

Rolnictwo ekologiczne i uprawy paszowe

W odpowiedzi na liczne problemy z deklarowaniem przez rolników w ramach Rolnictwa ekologicznego upraw paszowych na powierzchniach TUZ, wdrożono rozwiązania, które dotyczą rolników, rozpoczynających realizację zobowiązań ekologicznych od 2024 roku lub w kolejnych latach:

  • jeżeli rolnik rozpoczyna od 2024 r. (lub w kolejnych latach) realizację zobowiązania ekologicznego i na powierzchni będącej TUZ zadeklaruje:
    - realizację pakietu „Uprawy rolnicze” z uprawą traw w siewie czystym z przeznaczeniem na materiał siewny jako uprawy rocznej lub traw w siewie czystym z przeznaczeniem na materiał siewny jako uprawy wieloletniej, to zostanie przyjęte, że rolnik realizuje pakiet „Uprawy rolnicze” i do takich upraw rolnik dostanie płatności ekologiczne z zastosowaniem stawek dla tego pakietu (odpowiednio dla gruntów w okresie konwersji lub dla gruntów z zakończonym okresem konwersji);
    - realizację pakietu „Uprawy paszowe na gruntach ornych (GO)” z uprawą łąki przemiennej, mieszanki jednorocznej traw, mieszanki jednorocznej traw z bobowatymi drobnonasiennymi, mieszanki wieloletniej traw, mieszanki wieloletniej traw z bobowatymi drobnonasiennymi lub pastwiska przemiennego, to zostanie przyjęte, że rolnik realizuje pakiet „TUZ”, a nie pakiet „Uprawy paszowe na GO”. Do takich upraw rolnik dostanie płatności ekologiczne z zastosowaniem stawek dla pakietu „TUZ” (odpowiednio dla gruntów w okresie konwersji lub dla gruntów z zakończonym okresem konwersji);
  • jeżeli w trakcie realizacji zobowiązania ekologicznego GO objęte tym zobowiązaniem zostaną „z urzędu” przekształcone w TUZ, a rolnik we wniosku o przyznanie płatności ekologicznych za dany rok zadeklaruje na tych gruntach:
    - realizację pakietu „Uprawy rolnicze” z uprawą traw w siewie czystym z przeznaczeniem na materiał siewny jako uprawy rocznej lub traw w siewie czystym z przeznaczeniem na materiał siewny jako uprawy wieloletniej, to zostanie przyjęte, że rolnik realizuje pakiet „Uprawy rolnicze” i dostanie płatności ekologiczne z zastosowaniem stawek dla tego pakietu (odpowiednio dla gruntów w okresie konwersji lub dla gruntów z zakończonym okresem konwersji);
    - realizację pakietu „Uprawy paszowe na GO” z uprawą łąki przemiennej, mieszanki jednorocznej traw, mieszanki jednorocznej traw z bobowatymi drobnonasiennymi, mieszanki wieloletniej traw, mieszanki wieloletniej traw z bobowatymi drobnonasiennymi lub pastwiska przemiennego, to zostanie przyjęte, że rolnik realizuje pakiet „Uprawy paszowe na GO” i dostanie płatności ekologiczne z zastosowaniem stawek dla tego pakietu (odpowiednio dla gruntów w okresie konwersji lub dla gruntów z zakończonym okresem konwersji).

Takie rozwiązania mają zapewnić brak konsekwencji dla rolnika z tytułu zadeklarowanego nieodpowiedniego pakietu lub nieodpowiedniej uprawy.

Anulowanie kar nałożonych na rolników

Dodatkowo ministerstwo informuje, że w przypadku rolników, którzy w 2023 roku złożyli wnioski o przyznanie płatności ekologicznych w ramach Rolnictwo ekologiczne PS WPR 2023-2027 i zostali dotknięci negatywnymi konsekwencjami, które wynikały z przekształcenia gruntów ornych w trwałe użytki zielone, zostało wprowadzenie anulowanie nałożonych na rolników kar za tzw. przedeklarowanie powierzchni.

 

Bernat Patrycja na podst. KRIR

FOT: Canva/MRiRW

Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat z-ca redaktora prowadzącego topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. grudzień 2024 20:58