StoryEditor

Co z wypłatą dopłat bezpośrednich za 2023 rok? NSZZ Solidarność ARiMR ostrzega rolników

NSZZ Solidarność pracowników ARiMR ostrzega, że wypłata dopłat bezpośrednich rolnikom w terminie jest zagrożona. Zdaniem związkowców Agencji całą winę za opóźnienia ponosi kierownictwo, a problemy z systemem i aplikacjami kumulują się od dawna. Co się dzieje w ARiMR?
20.01.2024., 16:26h

W tym roku tempo wypłat dopłat bezpośrednich jest wyjątkowo powolne. Do tej pory ARiMR przelała rolnikom 9,8 mld zł., podczas gdy rok temu było to ponad 16 mld zł. Ale pracownicy ARiMR informują, że biura powiatowe nie są winne opóźnieniu realizacji płatności obszarowych. A taki pogląd w komunikacie wysłanym pracownikom biur przedstawiła Dyrektor Departamentu Płatności Bezpośrednich Jolanta Dobiesz. 

Rolnicy nie dostaną dopłat bezpośrednich w terminie?

Zakładowa “Solidarność” Pracowników ARiMR nie zgadza się ze słowami dyrektor Dobiesz. Pracownicy biur zaznaczają, że są zaniepokojeni niskim tempem obsługi spraw w kampanii 2023 r. w porównaniu do poprzednich kampanii. Obawiają się opóźnień w terminowej wypłacie środków dla wszystkich beneficjentów.

- To stanowi poważne zagrożenie dla efektywnej absorpcji środków unijnych przewidzianych dla polskiego rolnictwa, a co za tym idzie, terminowej wypłaty środków dla wszystkich beneficjentów – czytamy w oświadczeniu pracowników ARiMR. 

ARiMR ma problemy z systemem i aplikacjami

Związkowcy ARiMR zaznaczają, że liczne problemy, zarówno organizacyjne, legislacyjne, jak i informatyczne, nawarstwiają się od dłuższego czasu. Związek zwraca uwagę na błędy systemowe, braki w funkcjonalności systemu, a także niedostosowanie podstawowych aplikacji w Agencji.

- Niestety, nie możemy pozostać obojętni wobec tej sytuacji. Składają się na nią liczne, nawarstwiające się problemy o charakterze organizacyjnym, legislacyjnym oraz informatycznym, które nasz związek sygnalizuje od dłuższego czasu – czytamy w komunikacie pracowników.

Kontrola administracyjne rolników są opóźnione

Pracownicy zaznaczają, że nieporozumieniem jest porównywanie kampanii z roku 2023 do roku 2022.

-  Kontrola administracyjna Kampanii 2022 rozpoczęła się w sierpniu 2022 r., natomiast kontrola administracyjna Kampanii 2023 w grudniu 2023 r., czyli cztery miesiące później, z wyłączeniem wielu spraw, ze względu na niedostateczne przygotowanie do obsługi płatności – tłumaczą.

Winne jest kierownictwo ARiMR ? Tak twierdzą związkowcy

Zaznaczają, że opóźnienie kontroli nie wynikało ze złej woli pracowników biur powiatowych a braku funkcjonalności w systemie i decyzyjności na szczeblu Kierownictwa ARiMR. 

- Ponadto pracownicy biur powiatowych w poprzednim roku obsługiwali wiele dodatkowych działań z pomocy krajowej – dodaje „Solidarność” ARiMR.

Zdaniem „Solidarności” pracowników ARiMR całą winą należy obarczyć tylko i wyłącznie kadrę zarządzającą. 

- NSZZ „Solidarność” Pracowników ARiMR stanowczo sprzeciwia się przerzucaniu odpowiedzialności za opóźnienia w kampanii na pracowników biur powiatowych w sytuacji, gdy wina za zaistniałą sytuację leży po stronie kadry Zarządzającej ARiMR. Wielokrotnie informowaliśmy o złym zarządzaniu Agencją w okresie ostatnich miesięcy – tłumaczy Robert Gibała z „Solidarności” ARiMR. 

Z komunikatu wynika, że pracownicy biur powiatowych wzięli również na swoje barki tłumaczenie wnioskodawcom powodów tak znaczącego opóźnienia realizacji płatności, ze względu na fakt, że są najbliżej beneficjentów Agencji.

ksz

Źródło: tygodnik-rolniczy.pl

Tygodnik Poradnik Rolniczy
Autor Artykułu:Tygodnik Poradnik Rolniczy
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. grudzień 2024 12:34