StoryEditor

Czy limit pomocy de minimis będzie zwiększony na gospodarstwo rolne do 50 tys. euro ?

O zwiększenie limitu pomocy de minimis wnioskowały wschodnie kraje Europy, w tym Polska. Obecny poziom pomocy finansowej z tego działania jest zdecydowanie za niski w odniesieniu do obecnych kosztów. Czy jest szansa na wzrost tej pomocy zarówno na poziomie krajowym i unijnym?

29.07.2024., 10:23h

Jak informowaliśmy na początku lipca br. Bułgaria, Rumunia i Polska domagały się znacznego zwiększenia dozwolonych limitów pomocy de minimis UE dla gospodarstw rolnych. Zgodnie z katalogiem postulatów przedstawionym 24 czerwca na spotkaniu Rady Rolnictwa w Luksemburgu obecny próg wynoszący 280 tysięcy euro, który obowiązuje do końca roku, powinien zostać zwiększony do 560 tysięcy euro.

image

Bułgaria, Rumunia i Polska żądają wyższej pomocy de minimis dla rolników

Nie wszystkie państwa unijne są skore do zmiany limitu. Pisaliśmy o tym TUTAJ. 

Polska wystąpiła do KE o zwiększenie limitu

- Polska wraz z innymi krajami Unii Europejskiej wystąpiła do Komisji UE o zwiększenie limitów pomocy de minimis w rolnictwie zarówno krajowego, jak i indywidualnego dla producenta rolnego do wysokości 50 tys. euro w okresie trzech lat podatkowych - wyjaśnia resort rolnictwa. 

 Limit pomocy de minimis regulują przepisy rozporządzenia Komisji UE, określa ono jednocześnie limit krajowy, który w okresie trzech kolejnych lat podatkowych wynosi 295 932 125 euro, jak i limit indywidualny dla producenta rolnego, który wynosi 20 000 euro w okresie trzech lat podatkowych.

- Maksymalne kwoty pomocy de minimis dla poszczególnych państw członkowskich są obliczone na podstawie uśrednienia trzech najwyższych wartości rocznej produkcji rolnej każdego państwa członkowskiego w latach 2012-2017. Metoda obliczenia zapewnia równe traktowanie wszystkich państw członkowskich i dzięki niej żadna ze średnich wartości krajowych nie jest niższa od maksymalnych kwot ustalonych wcześniej na lata 2014-2020 - podaje MRiRW. 

Czy limit będzie zwiększony?

Jest szansa na zmiany w tym zakresie, gdyż w odpowiedzi na wniosek państw członkowskich Komisja Europejska poinformowała o zaplanowanych w najbliższych miesiącach pracach i konsultacjach z krajami członkowskimi na temat zmian dotyczących podwyższeniu progów ww. limitów pomocy de minimis w rolnictwie.

Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktor Prowadząca topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. październik 2024 20:50