Zainteresowanie naborem będzie duże, to pewne. Jednak mimo, że warunki przyznania wsparcia wydają się dość proste na pierwszy rzut oka, to nadal niektóre kwestie nie są wyjaśnione. Zapewne pytań będzie tyle, ilu rolników się tym działaniem zainteresuje. Na niektóre spróbujemy odpowiedzieć na podstawie informacji, które podaje Agencja.
Pojawia się sporo bardzo praktycznych pytań, które również pokazują, że rolnicy już doskonale wiedzą, że szykuje się ciekawy nabór i próbują się do niego przygotować. Wymieniliśmy w poprzednim artykule cały katalog maszyn i urządzeń rolniczych, których jest aż 112 w naborze na Inwestycje przyczyniające się do ochrony środowiska i klimatu, okazuje się jednak, że nie każda jest dla każdego.
Lista maszyn znajduje się w artykule: 200 tys. zł na 112 maszyn i urządzeń rolniczych. Nabór już niedługo! (WARUNKI, LISTA)
Czy można kupić kosiarkę lub prasoowijarkę w ramach tego naboru?
Wśród często zadawanych pytań pojawia się właśnie to, a dokładniej sprecyzowane "czy rolnik może kupić maszyny do produkcji pasz, jeśli nie prowadzi hodowli, a na przykład zamierza sprzedawać wyprodukowane przy wykorzystaniu tych maszyn plony czyli - siano lub sianokiszonkę"
Na szczęście kosiarka i prasoowijarka znajdują się w wykazie maszyn na liście w kategorii "Maszyny i urządzenia do uprawy, pielęgnacji i zbioru biomasy z trwałych użytków zielonych" w pozycji 90. i 94., które można kupić z dofinansowaniem. Jednak czy faktycznie jest taka możliwość jeżeli rolnik nie prowadzi hodowli bydła?
Mimo, że zwykle w takich sytuacjach i tego typu naborach można byłoby mieć spore wątpliwości, tu jednak Agencja uspokaja rolników.
Niekoniecznie hodowla, ale TUZ-y już tak?
- W tym akurat przypadku przyznanie wsparcia nie jest uzależnione od sposobu przeznaczenia skoszonej biomasy. Nie jest istotne czy rolnik będzie powstałą paszę skarmiał czy sprzedawał, czy wykorzystywał w biogazowni - wyjaśnia ARiMR.
Jeśli rolnik produkuje i sprzedaje paszę dla innych hodowców otrzyma wsparcie:
- pod warunkiem spełnienia podstawowych warunków i planowanej inwestycji (WARUNKI TUTAJ)
- pod warunkiem, że zakupione z dofinansowaniem maszyny będą wykorzystywane na trwałych użytkach zielonych zadeklarowanych we wniosku o płatności bezpośrednie.
Nie trzeba więc mieć zwierząt, ale konieczne jest udowodnienie, że w gospodarstwie rolnik uprawia trwałe użytki zielone.
Z kolei o tym, jak skorzystać z dofinansowania, jeśli rolnicy planują utworzyć grupę i wspólnie korzystać z maszyn, pisaliśmy w artykule: Dofinansowanie maszyn rolniczych w grupie rolników: znacznie więcej niż 200 tys. zł!