StoryEditor

Czy osoby spokrewnione mogą stanowić grupę rolników i starać się o dofinansowanie na maszyny rolnicze?

Już za dwa dni rusza nabór na Inwestycje przyczyniające się do ochrony środowiska i klimatu, dzięki któremu rolnicy będą mieli szansę kupić maszyny i urządzenia rolnicze z dofinansowaniem w wysokości 200 tys. zł! Pojawia się pytanie, czy osoby spokrewnione, jak ociec z synami, mogą stanowić grupę rolników w ramach programu, czy jednak ARiMR będzie to traktować jako tworzenie sztucznych warunków?

21.10.2024., 18:00h

Nabór na Inwestycje przyczyniające się do poprawy klimatu i środowiska zaczyna się 23 października i potrwa do 20 listopada. Dofinansowanie sięga 200 tys. zł., a dla grupy rolników proporcjonalnie więcej w zależności od liczebności utworzonej grupy (wielokrotność 200 tys. zł).

Zobacz także: Opryskiwacz z redukcją znoszenia z dofinansowaniem 200 tys. zł!

Lista maszyn z dofinansowaniem 200 tys. zł

W rozporządzeniu podano pełną listę maszyn i urządzeń rolniczych. Jest ich aż 112, warto przejrzeć dokładnie, co można zakupić w ramach dofinansowania. Pojawia się szereg pytań rolników na temat tego czy mogą kupić konkretną maszynę, już padły pytania odnośnie kosiarki i prasoowijarki, jeśli rolnicy nie mają hodowli zwierząt, oraz pytanie dotyczące zakupu konkretnych przyczep rolniczych. 

Pełna lista maszyn i urządzeń rolniczych znajduje się w artykule: 200 tys. zł na 112 maszyn i urządzeń rolniczych. Nabór już niedługo! (WARUNKI, LISTA). Jeśli pojawią się jakieś pytania w tym zakresie, zapraszamy do kontaktu. 

Czy ojciec z synami może tworzyć grupę rolników?

Wspólnie ubiegać się o pomoc w celu zrealizowania inwestycji zbiorowej na rzecz ich gospodarstw może grupa rolników, którą stanowią przynajmniej trzy osoby. Jednak czy taką grupę może stanowić ojciec z dwoma synami, czy będzie to traktowane już przez ARiMR jako tworzenie sztucznych warunków?

Jak przypomną ARiMR, grupa rolników oprócz wyżej wymienionych warunków, musi podpisać między sobą umowę, której czas trwania nie może być krótszy niż 7 lat od dnia złożenia wniosku o przyznanie pomocy.

- Zasady udzielania wsparcia dla interwencji I.10.4. nie zawierają zapisów, które uniemożliwiałyby ubieganie się o wsparcie członkom rodziny/osobom spokrewnionym. Niemniej przypadku grupy rolników pomoc będzie przyznawana, jeżeli każdy z rolników jest posiadaczem gospodarstwa spełniającego określone warunki dotyczące gospodarstwa – czytamy na stronie ARiMR.

Tworzenie sztucznych warunków

Trzeba pamiętać, że pomoc nie przysługuje, jeżeli wnioskodawca stworzył sztuczne warunki, w sprzeczności z obowiązującym prawodawstwem rolnym, mające na celu obejście przepisów, aby otrzymać pomoc finansową.

Jeżeli podział gospodarstwa będzie budził wątpliwości, że został dokonany w sposób sztuczny w celu spełnienia warunków pomocy, wnioskodawca będzie zmuszony do złożenia odpowiednich wyjaśnień.

le punktów trzeba zdobyć, aby otrzymać dofinansowanie?

Aby otrzymać dofinansowanie na ochronę środowiska i klimatu trzeba uzbierać co najmniej 6 punktów.

Punkty można otrzymać za:

  • wielkość i rodzaj produkcji,
  • zastosowanie rozwiązań cyfrowych,
  • poprawę efektywności wykorzystania nawozów,
  • zmniejszenie zużycia środków ochrony roślin,
  • poprawę gospodarowania wodą oraz położenie gospodarstwa w obszarze Natura 2000.

image

Rozsiewacz do nawozów z dofinansowaniem 200 tys. zł! Jakie wymagania w nowym naborze?

Zdarza się jednak, że gospodarstwa uzyskują taką samą liczbę punktów. Co będzie decydować o pierwszeństwie? 

O pierwszeństwie decyduje kwota wnioskowanej pomocy, a jako pierwszy dotację otrzyma rolnik, który wnioskował o niższą kwotę. Jeżeli rolnicy będą mieli takie same kwoty i liczbę punktów o kolejności decyduje powierzchnia użytków rolnych w gospodarstwie, a pierwszeństwo ma rolnik z większą powierzchnią użytków rolnych.

 

Bernat Patrycja

Fot: Canva

Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat z-ca redaktora prowadzącego topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. styczeń 2025 01:44