Plan nawożenia azotem
Nie – nie ma takowego programu. Przepisy "Programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu" (DzU z 2023, poz. 244) nie wskazują żadnego konkretnego programu komputerowego, za pomocą którego należy sporządzić plan nawożenia azotem.
Zobacz także: Pomoc na ubezpieczenia zwierząt - od kiedy można składać wnioski do ARiMR?
Wręcz odwrotnie – w programie działań bardzo precyzyjnie, krok po kroku określono, jak należy postępować, aby prawidłowo wyliczyć możliwe do zastosowania ilości azotu, czy to z nawozów naturalnych, czy też mineralnych. Teoretycznie można więc, kierując się tymi wytycznymi sporządzić plan nawożenia azotem we własnym zakresie, posługując się kartką i długopisem – ważne, aby zrobić to zgodnie z metodyką. W praktyce to jednak bardzo pracochłonne – szczególnie w większych gospodarstwach. Dlatego można się posłużyć jednym z coraz liczniejszych programów komputerowych, obsługujących planowanie nawożenia azotem.
Program azotanowy - kontrola i obowiązki rolnika
Pamiętajmy jednak, że w przypadku kontroli sam plan nawożenia azotem może okazać się niewystarczający. Przepisy nakładają przecież także obowiązek prowadzenia dokumentacji zabiegów agrotechnicznych związanych z nawożeniem tj.
- termin stosowania,
- rodzaj nawozu,
- zastosowana dawka w kg N/ha,
- termin przyorania nawozu naturalnego,
- obszar, powierzchnia oraz uprawa.
Dokumentację należy przechowywać przez 3 lata od dnia jej sporządzenia – podobnie zresztą jak sam plan nawożenia azotem.
Fot: Sierszeńska
Ten artykuł pochodzi z wydania top agrar Polska 1/2025
czytaj więcej