StoryEditor

Czy płyta obornikowa musi się znajdować na dzierżawionym gruncie?

Kończy się czas na dostosowanie powierzchni lub pojemności posiadanych miejsc do przechowywania nawozów naturalnych. Czy miejsce do przechowywania nawozów naturalnych może zostać wydzierżawione na terenie innego podmiotu?

05.12.2024., 17:00h

31 grudnia 2024 roku mija termin na dostosowanie powierzchni lub pojemności posiadanych miejsc do przechowywania nawozów naturalnych. Wczoraj informowaliśmy, jakie kary grożą rolnikowi za przechowywanie nawozów naturalnych niezgodnie z programem azotanowym. O tym więcej przeczytasz TUTAJ.

Gdzie przechowywać nawozy naturalne?

W kwestii przechowywania nawozów naturalnych pojawia się wiele pytań, jedno dotyczy własności prawnej terenu, gdzie taki nawóz jest przechowywany. Czy takie miejsce musi być wydzierżawione na terenie innego podmiotu, czy musi być zlokalizowane na terenie gospodarstwa lub zakładu, który taki nawóz naturalny wytwarza?

- Program azotanowy nie reguluje kwestii własności gruntów, na których przechowywane są nawozy naturalne, co oznacza, że grunty przeznaczone pod miejsca do przechowywania nawozów nie muszą należeć do podmiotu, który wytwarza te nawozy. Ponadto obliczona powierzchnia płyty lub pojemność zbiornika na nawozy naturalne może być zapewniona w ramach więcej niż jednego miejsca - czytamy na straonie ministerstwa. 

Jednak z uwagi na kontrole w przestrzeganiu przepisów obowiązujących w programie azotanowym, jeżeli rolnik posiada ewentualną umowę dzierżawy, czy użyczenia albo najmu takiego miejsca, powinna być ona sporządzona w formie pisemnej i przechowywana przez okres co najmniej 3 lat od dnia jej wygaśnięcia.

Terminy stosowania nawozów naturalnych

Przechowywanie nawozów naturalnych to nie jedyna zagwostka. Dosyć często pojawia się problem z terminami stosowania nawozów. W tej kwestii Zarząd KRIR zwrócił się na początku grudnia do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Czesława Siekierskiego o wprowadzenie zmian w regulacjach dotyczących jesiennego stosowania nawozów organicznych.

Chodzi o odejście od sztywnej daty zakazu stosowania takich nawozów, a umożliwienie rolnikom podejmowania elastycznych decyzji w tym zakresie, bazujących na faktycznych warunkach pogodowych.

O karach za nieterminowe stosowanie nawozów przeczytasz w artykule poniżej:

image

Za rok WYŻSZE kary dla rolników za złe przechowywanie obornika

 

Bernat Patrycja

Fot: Sierszeńska

Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat z-ca redaktora prowadzącego topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
01. styczeń 2025 22:43