StoryEditor

Do kiedy i gdzie złożyć wniosek o dopłaty na płatność dla małych gospodarstw?

Termin na złożenie wniosków o przyznanie dopłat bezpośrednich i obszarowych za 2024 rok minął 26 lipca. Przypominamy jednak, że do 2 września można ubiegać się o płatności dla małych gospodarstw, a także do gruntów wyłączonych z produkcji.

02.08.2024., 09:57h

Z dniem 1 lipca, minął bezsankcyjny okres na złożenie deklaracji o dopłaty bezpośrednie i obszarowe. Natomiast wnioski można było składać aż do dnia 26 lipca z zastrzeżeniem, że każdy dzień roboczy opóźnienia umniejszał kwotę przyznanych płatności o 1%.

Zobacz także: Gospodarstwo z innej gminy za dotacje z Młodego rolnika. Czy to jest możliwe?

W sumie złożono 1,26 mln wniosków w tegorocznej kampanii. Aktualnie można się jeszcze starać o przyznanie płatności dla małych gospodarstw oraz do gruntów wyłączonych z produkcji. Termin na złożenie wniosku mija 2 września 2024 roku.

Dla kogo płatność dla małych gospodarstw?

Wsparcie „Płatność dla małych gospodarstw” przeznaczona jest dla rolników posiadających gospodarstwo o powierzchni do 5 ha użytków rolnych. Kwota pomocy ma wynieść 225 euro na hektar, czyli na gospodarstwo przyznane może być maksymalnie 1125 euro.

Dodatkowo osoby starające się o te dopłaty, będą miały możliwość ubiegać się o przyznanie przejściowego wsparcia krajowego oraz o płatności obszarowe w ramach II filaru WPR.

- Aby ubiegać się o przyznanie płatności dla małych gospodarstw, należało najpierw złożyć wniosek o przyznanie dopłat bezpośrednich – w podstawowym terminie do 1 lipca lub sankcyjnym do 26 lipca – a następnie, do 2 września 2024 r. złożyć wniosek o płatność dla małych gospodarstw – podkreśla ARiMR.

image

Jak liczony jest przychód z umowy o pracę do przychodów gospodarstwa w Premii dla młodego rolnika?

Grunty wyłączone z produkcji

Wsparcie finansowe za "Grunty wyłączone z produkcji" przyznawane jest:

  • za wyłączenie z produkcji gruntów ornych, przy czym na gruntach tych obowiązuje zakaz prowadzenia produkcji rolnej (w tym zakaz wypasu i koszenia) oraz zakaz stosowania środków ochrony roślin;
  • do powierzchni nie większej niż 4% powierzchni gruntów ornych w gospodarstwie.

Dopłaty w ramach tego ekoschematu, nie będą przyznawane do gruntów ugorowanych w ramach realizacji zobowiązań w zakresie Pakietu 1. Rolnictwo zrównoważone PROW 2014-2020, a także w zakresie płatności ekologicznych PROW 2014-2020 i PS 2023-2027 z uwagi na możliwość uzyskania płatności do tych gruntów w ramach tych zobowiązań.

- Przyjęte przepisy umożliwiają złożenie wniosku o przyznanie płatności w ramach nowego ekoschematu lub wprowadzenie zmian we wcześniej złożonych wnioskach w terminie do 2 września 2024 r. Wprowadzenie tego ekoschematu spowodowało, że zniesiony został obowiązek ugorowania 4 proc.  gruntów ornych (tzw. norma GAEC 8) – przypomina ARiMR.

 

oprac. na podst. ARiMR Bernat Patrycja

Fot: Sierszeńska

Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat z-ca redaktora prowadzącego topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. styczeń 2025 12:10