Krajowa Rada Izb Rolniczych (KRIR) już z początkiem kwietnia wystosowała pismo do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Czesława Siekierskiego, w sprawie pilnego podjęcia działań mających na celu przyspieszenie wypłat płatności bezpośrednich dla rolników. W ostatnich dniach Zarząd Dolnośląskiej Izby Rolniczej (DIR) ponownie zwrócił się z pismem o podjęcie działań w sprawie płatności z ekoschematu „Dobrostan Zwierząt”. Niskie zaliczki i późna wypłata płatności bezpośrednich powodują zatory płatnicze i utrudnienia w płynności finansowej gospodarstw utrzymujących zwierzęta. DIR wystąpił z wnioskiem o rozdzielenie płatności za ekoschemat „Dobrostan zwierząt” od pozostałych płatności bezpośrednich i wydanie odrębnych decyzji w sprawie przyznania płatności.
Jaki powód późnych wypłat?
Głównym powodem późnych wypłat dobrostanowych jest konieczność dostosowania się do nowych przepisów dotyczących dobrostanu zwierząt. Rządowe regulacje, mające na celu poprawę warunków życia zwierząt gospodarskich, wprowadziły szereg wymogów, które muszą zostać spełnione, zanim fundusze zostaną przekazane rolnikom.
W odpowiedzi na narastające niezadowolenie wśród rolników, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zapowiedziało szereg działań mających na celu przyspieszenie procesu wypłat. Ministerstwo pracuje nad uproszczeniem procedur administracyjnych oraz zwiększeniem liczby inspektorów odpowiedzialnych za kontrolę i certyfikację gospodarstw. Dostosowanie się do nowych standardów dobrostanu zwierząt jest nieuniknione i konieczne z perspektywy długoterminowego rozwoju polskiego rolnictwa. Ministerstwo przekonuje, że choć obecne opóźnienia w wypłatach dopłat bezpośrednich stanowią istotne wyzwanie, inwestycje w poprawę warunków życia zwierząt przyczynią się do wzrostu jakości produkcji rolnej, co w dłuższej perspektywie może przynieść korzyści zarówno rolnikom, jak i konsumentom.
Rolnicy nadal czekają na pieniądze!
Na uwagę zasługuję jednak fakt, iż spora część rolników, która w dalszym ciągu czeka na wypłatę dopłat korzystała jedynie z ekoschamatu Dobrostan Zwierząt w ramach praktyk „uproszczonych”, przy których nie jest wymagany plan poprawy dobrostanu zwierząt, jak np. „utrzymywanie zwierząt na ściółce”. Zdawać by się mogło, że sam fakt utrzymywania zwierząt na ściółce można zweryfikować w łatwy i szybki sposób, chociażby za pomocą zdjęcia geootagowanego lub oświadczenia dostarczonego do Agencji. Co za tym idzie, skorzystanie z tego wariantu nie wymaga dodatkowych kontroli a tym samym wydłużania czasu wypłaty środków. Rolnicy mają nieodparte wrażenie, że korzystając z ekoschematu który miał poprawić dobrostan zwierząt zostali w pewnym stopniu „ukarani” za dodatkowe działania.
Biorąc pod uwagę, że nawet najmniej złożony pakiet (jak ściółka czy wybieg opasów), w ramach tego ekoschematu opóźnia otrzymanie wszystkich dopłat bezpośrednich – uzasadnionym byłoby jak najszybsze działanie w kierunku rozdzielenia tych płatności i wydawania odrębnych decyzji na wzór decyzji ONW.
Agata Stachowiak
Księgowa Rolnika