Dobrostan zwierząt stał się kluczowym aspektem unijnej polityki rolnej, która promuje zrównoważoną i odpowiedzialną produkcję rolną. Już wkrótce będziemy mogli się przekonać jak wygląda program I.10.15 Inwestycje poprawiające dobrostan bydła i świń – nabór ma wystartować w I kwartale 2025 roku.
Jednocześnie ruszy również program, który zastępuje modernizację gospodarstw rolnych. Więcej w artykule:
Na czym będzie polegać program?
Wsparcie będzie udzielane rolnikom na realizację inwestycji w zakresie dobrostanu zwierząt, które wykraczają ponad odpowiednie minimalne normy wynikające z powszechnie obowiązującego prawa oraz powszechnie stosowanych praktyk.
Kto może ubiegać się o wsparcie?
O wsparcie może ubiegać się rolnik, który w okresie co najmniej ostatnich 12 miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym rozpoczyna się nabór, prowadził produkcję zwierzęcą w zakresie chowu lub hodowli świń lub chowu i hodowli bydła, a liczba zwierząt wynosi minimum 5 DJP.
Na jakie inwestycje można przeznaczyć środki?
Pomoc polegać będzie na dofinansowaniu inwestycji mających na celu zapewnienie bydłu dostępu do środowiska zewnętrznego poprawy zdrowotności oraz ograniczenia stresu termicznego bydła i świń, w szczególności poprzez m.in.:
- zapewnienie bydłu dostępu do środowiska zewnętrznego, w tym poprzez:
- budowę lub przebudowę wybiegów,
- wyposażenie pastwisk umożliwiających bezuwięziowy wypas,
- Budowę lub przebudowę zbiorników na odcieki z wybiegu,
- Zakup wyposażenia pastwisk, w tym:
- zakup pastuchów elektrycznych wraz z niezbędną infrastrukturą do ich działania (akumulatory, słupki, systemy bramowe, panele słoneczne ładujące akumulatory)
- budowa lub przebudowa wodopojów lub zakup mobilnych poideł (chodzi o możliwy zbiorowy dostęp do wody na pastwisku):
- zakup budek do grupowego odchowu cieląt do 8 tygodnia życia wraz z przestrzenią ruchową,
- zakup zautomatyzowanych instalacji poprawiających mikroklimat w budynkach inwentarskich (na przykład: systemy ogrzewania/ chłodzenia pomieszczeń, systemy wentylacji, systemy alarmowe do wykrywania awarii, systemy kontrolujące min. systemy kontrolujące temperaturę, wilgotność, stopień zapylenia)
- zakup systemów zarządzania stadem lub dojem,
- zakup autonomicznych, samobieżnych urządzeń do czyszczenia podłóg,
- zakup i montaż automatycznych czochradeł.
Jaka będzie wysokość wsparcia?
Maksymalna wysokość pomocy udzielonej beneficjentowi na jedno gospodarstwo nie może przekroczyć 150 tys. zł. Pomoc udzielana będzie w formie dotacji do 65% kosztów kwalifikowalnych operacji.
Szczegółowe warunki pomocy przekażemy Państwu już wkrótce, jak tylko pojawią się wymagania dotyczące programu.
Agata Stachowiak