StoryEditor

Dofinansowanie na maszyny rolnicze: pytań coraz więcej, czasu na wnioski coraz mniej!

Trwa nabór wniosków na Inwestycje przyczyniające się do ochrony środowiska i klimatu, w których rolnicy i grupy rolników mogą ubiegać się o dofinansowanie na szereg maszyn rolniczych. Publikujemy odpowiedzi na pytania rolników, którzy uczestniczyli w naszym webinarium. O co pytali rolnicy?

18.11.2024., 10:31h

Nasze webinarium w związku z naborem wniosków na Inwestycje przyczyniające się do ochrony klimatu i środowiska odbyło się kilka tygodni temu. Okazuje się, że liczba pytań rolników rośnie. Katalog maszyn rolniczych, do których można wnioskować o dofinansowanie jest bardzo długi, bo obejmuje aż 112 pozycji. Poniżej odpowiadamy na pytania, które padły podczas webinarium, a może przydadzą się również innym rolnikom. 

image

Start naboru: 200 tys. zł na maszyny i urządzenia rolnicze (LISTA, WNIOSEK i WARUNKI)

1.         Paweł: czy wnioskując jako grupa, kryterium: produkcja ogrodnicza -musi być ona prowadzona u każdego rolnika z grupy aby dostać punkty czy jeśli będzie prowadzona u jednego z rolników tylko jego punkty będą liczone do średniej z grupy?

Jeśli grupa chce uzyskać punkty za uprawy ogrodnicze, w ramach kryterium I. Skala i rodzaj produkcji, produkcja ogrodnicza musi być prowadzona u każdego z członków grupy.  Jeżeli przynajmniej jednej z członków grupy nie będzie miał powierzchni upraw ogrodniczych, grupa nie otrzyma punków za to kryterium. Jeśli natomiast wszyscy członkowie grupy prowadzą uprawy warzywnicze, punkty przyznaje się w wysokości średniej arytmetycznej z liczby punktów przysługujących indywidualnie tym osobom.

2.         Maciej: Co jeśli w dniu składania wniosku dzierżawię ziemię rolną z umową na 10 lat, a za dwa miesiące zakupię tą ziemię i będę jej właścicielem?

Zmiana struktury własnościowej nie wpływa na powodzenie inwestycji. W programie istotny jest stan prawny gruntów na dzień składania wniosku. Jeśli w momencie składania wniosku dzierżawione są grunty z datą pewną (np. na 10 lat), to jest ona traktowana na równi z własnością na potrzeby tego programu.  Zakup ziemi po złożeniu wniosku nie wpłynie negatywnie na ocenę wniosku ani na przyznanie wsparcia, ponieważ na dzień składania będzie Pan już posiadał prawo do użytkowania tej ziemi w formie dzierżawy.

3.         Aneta: Czy Rolnik może równolegle wnioskować w grupie i indywidualnie - dwa wnioski?

Nie, rolnik nie może składać dwóch wniosków równolegle. W jednym naborze wniosków o przyznanie pomocy będzie można złożyć tylko jeden wniosek. Zasada ta dotyczy również składania wniosku jako jeden z członków grupy rolników. System informatyczny ARiMR powinien zablokować możliwość złożenia w jednym naborze wniosków o przyznanie pomocy więcej niż jednego wniosku.

4.         Kamil: Czy maszyny będą sprawdzane w stosunku do wielkości gospodarstwa?

Tak. Zgodnie z §3 ust. 19. Regulaminu naboru wniosków o przyznanie pomocy w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 dla interwencji.10.4 Inwestycje przyczyniające się do ochrony środowiska i klimatu, pomoc przyznaje się na operację, która jest uzasadniona wielkością produkcji prowadzonej w gospodarstwie, adekwatna do panujących w nim warunków gospodarowania oraz racjonalna pod względem kosztów.

5.         Kornelia: Do którego kryterium wyboru zalicza się produkcja roslinna (trawa - TUZ-y)?

Kryterium VII. Poprawa sekwestracji węgla lub bioróżnorodności gleby. Punkty są przyznawane, jeżeli operacja obejmuje co najmniej jedną inwestycję wymienioną w poz. 87–104 załącznika 1 do wytycznych.

6.         Piotr: W przypadku wniosku składanego przez grupę rolników czy 1 punkt przyznawany za działkę na Naturze 2000, będzie przysługiwał w momencie gdy tylko jeden rolnik będzie posiadał takową działkę, czy muszą posiadać taką działkę wszyscy trzej???

Za realizację operacji w gospodarstwie, w skład którego wchodzą użytki rolne położone na obszarze Natura 2000 można uzyskać 1 punkt – kryterium VIII. W przypadku grupy rolników 1 punkt przysługuje, jeśli w każdym z gospodarstw co najmniej jedna działka ewidencyjna jest położona na obszarze Natura 2000.

7.         Kinga: Czy punkty są przyznawane do  każdej pozycji  znajdującą się w  kryterium ? czy łącznie, bez różnicy ile maszyn znajdujących się w kryterium się kupuje ? 

Punkty są przyznawane łącznie dla wszystkich maszyn wchodzących w skład danego kryterium, bez względu na liczbę maszyn które planuje zakupić rolnik. Zatem nie ma znaczenia czy rolnik będzie chciał zakupić w ramach danego kryterium tylko jedną maszynę, czy kilka – punkty liczone są raz.

8.         Hubert: Czy możliwe jest wykorzystanie instalacji (zbiorników)  do pozyskiwania wody deszczowej z przeznaczeniem na nawadnianie upraw ogrodniczych, tzn czy otrzymam wtedy 4 pkt w ramach retencji wody?

Tak, możliwe jest uzyskanie 4 punktów w ramach retencji wody, jeśli instalacja zbiorników na wodę deszczową będzie przeznaczona na potrzeby prowadzenia gospodarstwa rolnego. Programy ochrony środowiska przyznają punkty za inwestycje wspierające retencję wody, zwłaszcza jeśli przyczyniają się one do zrównoważonego zarządzania zasobami wodnymi i zwiększenia dostępności wody dla rolnictwa. Punkty są przyznawane, jeżeli operacja obejmuje co najmniej jedną inwestycję wymienioną w poz. 38–57 załącznika 1 do wytycznych.

9.         Michał: Czy dzierżawa gruntu na piśmie ma znaczenie dla ARiMR?

Tak. Jednak dopuszczalne jest zawarcie umowy ustnej, o ile wnioskodawca pobiera na te działki jednolitą płatność obszarową lub podstawowe wsparcie dochodów. Ustalając powierzchnię użytków rolnych gospodarstwa uwzględnia się grunty wchodzące w skład gospodarstwa w dniu złożenia wniosku (WOPP), w szczególności będące przedmiotem:

  •      własności rolnika
  •      użytkowania wieczystego
  •     dzierżawy z ZWRSP lub od JST
  •     dzierżawy długoterminowej, jeżeli umowa dzierżawy została zawarta w formie aktu notarialnego albo z datą pewną oraz na okres co najmniej 8 lat od dnia złożenia WOPP
  •      dzierżawy krótkoterminowej - dotyczy dzierżawy niespełniającej warunków określonych dla dzierżawy długoterminowej, o ile do tych gruntów wnioskodawcy lub jego małżonkowi przyznano jednolitą płatność obszarową lub podstawowe wsparcie dochodów w ramach PS WPR co najmniej w roku, w którym złożono WOPP lub w roku poprzednim (np. działek użytkowanych na podstawie umowy ustnej, o ile wnioskodawca pobiera na te działki jednolitą płatność obszarową lub podstawowe wsparcie dochodów)
  •       wspólnot gruntowych

10) Bartłomiej: Czy za zakup zbiornika na wodę typu Mauzer, otrzyma się punkty? Jeżeli tak to jaka musi być jego minimalna pojemność i czy zamiast jednego można zakupić kilka mniejszych o łącznej pojemności równej pojemności minimalnej.

Zbiorniki typu „mauzer” mogą stanowić koszt kwalifikowalny w interwencji I.10.4. Minimalna pojemność zbiorników do retencji wody powinna wynosić co najmniej 2 m3. Nie ma możliwości zakupu kilku mniejszych zbiorników o łącznej pojemności równiej pojemności minimalnej.

11. Agnieszka: Czy jeżeli 3 rolników wspólnie wnioskuje a tylko 2 posiada warzywa czy otrzymają pkt związane z uprawą ogrodniczą ?

Nie. Jeśli grupa chce uzyskać punkty za uprawy ogrodnicze, w ramach kryterium I. Skala i rodzaj produkcji, produkcja ogrodnicza musi być prowadzona u każdego z członków grupy.  Jeżeli przynajmniej jednej z członków grupy nie będzie miał powierzchni upraw ogrodniczych, grupa nie otrzyma żadnego punktu za to kryterium. W przypadku, kiedy wszyscy członkowie grupy prowadzą uprawy warzywnicze, punkty przyznaje się w wysokości średniej arytmetycznej z liczby punktów przysługujących indywidualnie tym osobom.

12.       Julia: Czy jeśli grupa rolników planuje zakup brony talerzowej i kosiarki (posiadając oczywiście TUZ-y) otrzyma się 12 pkt, czy 6 pkt? 

W takim wypadku przysługuje jedynie 6 punktów, z uwagi na to, że obie inwestycje zawierają się w ramach Kryterium VII. Poprawa sekwestracji węgla lub bioróżnorodności gleby.

13.       Włodzimierz: Czy lista maszyn do dofinansowania jest pozycją ścisłą i zamkniętą,czy też można ją traktować jako list przykładową i pomocniczą. Chciał bym wymienić kocioł (żródło ciepła)suszarni do zboża (rzepak kukurydza)z kotła węglowego na kocioł opalany biomasą. Z założenia inwestycja zdecydowanie zmniejszająca emisje CO2 a więc chroniąca klimat. Nie ma jednak takiej pozycji na liście maszyn.

Lista maszyn i urządzeń kwalifikujących się do dofinansowania w ramach programu Inwestycje przyczyniające się do ochrony środowiska i klimatu jest zamknięta i ściśle określona. Lista ta zawarta została w Załączniku nr 7 do Regulaminu naboru wniosków o przyznanie pomocy w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027 dla interwencji I.10.4. Inwestycje przyczyniające się do ochrony środowiska i klimatu. Wykaz zawiera 112 pozycji rodzajów inwestycji i jedynie inwestycje z tego wykazu mogą być realizowane.

14.       Marta: Czy uprawy sadownicze posadzone po zbiorach np. w październiku, które są w gospodarstwie na dzień składania wniosku będą punktowały?

Wielkość produkcji w zakresie produkcji roślinnej ustala się na podstawie upraw w plonie głównym w 2024 roku, przy czym za plon główny uznaje się ten, którego okres wegetacji jest najdłuższy. Agencja weryfikuje rodzaj oraz wielkość produkcji, z wykorzystaniem informacji zawartych w prowadzonym przez ARIMR systemie identyfikacji działek rolnych. Co za tym idzie, w przypadku pytania -uprawy, które zostały posadzone po zbiorze plonu głównego nie będą punktowały we wniosku.

15.       Michał: Czy jeśli w biznesplanie działki określony były jako umowy krótko terminować i zmniejszy się powierzchnia gospodarstwa o więcej jak 15% to agencja będzie rościć o zwrot dofinansowania?

w przypadku niespełnienia zobowiązań określonych w § 5 ust. 1 pkt 3 lit. h umowy (zobowiązanie do utrzymania przez Beneficjenta powierzchni UR w gospodarstwie na poziomie co najmniej 85%) Agencja żąda od Beneficjenta zwrotu nienależnie lub nadmiernie pobranej kwoty pomocy, przy czym w okresie:

− do roku od dnia wypłaty pomocy – zwrotowi podlega 100% wypłaconej kwoty pomocy,

− powyżej roku i do 3 lat od dnia wypłaty pomocy – zwrotowi podlega 75% wypłaconej kwoty

pomocy,

− w okresie powyżej 3 lat i do 5 lat od dnia wypłaty pomocy – zwrotowi podlega 50% wypłaconej kwoty pomocy,

Przy okazji zapraszamy na IX Forum Rolników i Agrobiznesu w Poznaniu i Sesję Zarządzanie. Zapisy po kliknięciu w baner

Agata Stachowiak
Autor Artykułu:Agata Stachowiak
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
18. listopad 2024 10:31