StoryEditor

Dofinansowanie dla hodowców już niedługo! Jakie inwestycje zwiększające konkurencyjność będą objęte wsparciem?

Inwestycje w gospodarstwach rolnych zwiększające konkurencyjność to nowy program wsparcia finansowego w ramach WPR, który zastąpił dotychczasową Modernizację gospodarstw rolnych (PROW 2014-2020). Program podzielony jest na 4 obszary (A, B, C i D), z czego szczególnie obszar A skierowany jest do hodowców w Polsce. Kto może się ubiegać o wsparcie i co można kupić z dofinansowaniem?

13.11.2024., 15:00h

Program podzielony jest na 4 obszary (A, B C i D), z czego obszar B i C rusza już 21 listopada (szczegóły dotyczące obszarów B i C znajdziecie w naszym poprzednim artykule. Na horyzoncie pojawia się obszar A, który skierowany będzie wyłącznie do hodowców. Program umożliwia hodowcom ubieganie się o dotacje na inwestycje, które mogą przyczynić się do zwiększenia konkurencyjności i efektywności ich gospodarstw. Dotacja startuje wkrótce (nabór przesunięty na 2025 r), dlatego już dziś warto wiedzieć o nim jak najwięcej!

image

Inwestycje zwiększające konkurencyjność – wkrótce start naboru! Na co będą dofinansowania?

Kto może ubiegać się o pomoc?

Obszar A przeznaczony jest wyłącznie dla hodowców zwierząt. Beneficjent musi prowadzić działalność rolniczą w gospodarstwie o powierzchni UR nie przekraczającej 300 ha i wielkości ekonomicznej od 25 tys. euro do 250 tys. euro, z której uzyskuje roczny przychód (z ostatnich 12 miesięcy) ze sprzedaży w wysokości minimum 75 000 zł.

Z dofinansowania wykluczeni są jednak rolnicy zajmujący się hodowlą drobiu, chyba, że prowadzą produkcję drobiu ekologicznego albo operacja będzie polegała na zmianie sposobu chowu z konwencjonalnego na ekologiczny,. Wykluczona jest również inwestycja związana ze zwierzętami futerkowymi, z wyjątkiem królika utrzymywanego w celu produkcji surowca mięsnego oraz sprzętu pszczelarskiego, maszyn i urządzeń wykorzystywanych na potrzeby gospodarki pasiecznej wspieranych w ramach interwencji w sektorze pszczelarskim.

Jaka jest kwota pomocy?

Maksymalna kwota dotacji wynosi 300 tysięcy złotych. Wsparcie udzielane będzie w formie refundacji kosztów kwalifikowanych w wysokości:

  • do 65% kosztów operacji kwalifikujących się do wsparcia w przypadku rolników, którzy mają nie więcej niż 40 lat lub realizują operację w gospodarstwie prowadzącym działalność ekologiczną;
  • do 45% kosztów w przypadku pozostałych operacji.

Na co będzie można przeznaczyć środki?

Wspierane są inwestycje dotyczące produkcji zwierzęcej polegające na stosowaniu rozwiązań rolnictwa precyzyjnego w budynkach lub budowlach służących do produkcji zwierzęcej. Pomoc musi być przeznaczona na zakup nowych maszyn i urządzeń – rozwiązań rolnictwa precyzyjnego w budynkach lub budowlach służących do produkcji zwierzęcej. Do przykładów takich inwestycji należą:

image

Automatyczne systemy żywienia: roboty Triolet [PRZEGLĄD]

Warunki programu i minimalna punktacja

Aby otrzymać dofinansowanie, trzeba uzyskać minimalną liczbę 4 punktów w ramach programu. Punktacja wygląda następująco:

  • inwestycje przyczyniające się do poprawy jakości produkcji - 3 punkty
  • uczestnictwo w określonej formie współpracy – 2 punkty
  • inwestycja innowacyjna lub dotycząca rozwiązań cyfrowych – 3 punkty
  • uczestnictwo rolnika w systemie jakości:

- rolnictwo ekologiczne – 4 punkty, pod warunkiem objęcia tym systemem co najmniej 50% powierzchni UR tego gospodarstwa,

- innym niż rolnictwo ekologiczne – 2 punkty,

- krajowym systemie jakości - 1 punkt.

Najważniejszym wymogiem do spełnienia w ramach programu jest wzrost wartości dodanej brutto w gospodarstwie co najmniej o 10% w odniesieniu do roku wyjściowego w okresie 5 lat od dnia przyznania pomocy.

Agata Stachowiak

Agata Stachowiak
Autor Artykułu:Agata Stachowiak
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. grudzień 2024 18:35