StoryEditor

Dopłaty 2024: czy normy GAEC 6 i 7 będą obowiązywać?

Po doświadczeniach z kampanii wniosków o płatności bezpośrednie z 2023 roku należałoby się spodziewać zdecydowanych kroków upraszczających nowy system dopłat bezpośrednich, a szczególnie ekoschematów. Niestety żadnej rewolucji nie będzie w tym roku. Zmiany są jedynie kosmetyczne, a MRiRW zapowiada pracę nad nowymi zasadami dopłat, dopiero po żniwach.
07.03.2024., 09:00h

W ubiegłorocznej kampanii zafundowano rolnikom biurokratyczną bombę, naszpikowaną urzędniczymi absurdami, która rozsadziła nasz polski system dopłat bezpośrednich. Twórców tej bomby nie należy szukać jedynie na brukselskich salonach (choć i sama Unia dała sporą porcję materiałów wybuchowych w postaci Zielonego Ładu), jednak materiał wzmacniający eksplozję i zapalnik to już dzieło naszych urzędników tworzących Plan Strategiczny i krajowe przepisy.

Ze względu na obowiązujące w roku 2023 częściowe derogacje od dwóch chyba najważniejszych norm GAEC – czyli dotyczącej zmianowania i dywersyfikacji upraw oraz obszarów nieprodukcyjnych (które w 2023 roku realizowaliśmy, deklarując tzw. ugory z uprawą), w poprzednim sezonie nie było z warunkowością większych problemów – może z wyjątkiem obowiązku utrzymania 80% gruntów ornych pod okrywą w ramach GAEC 6. Więcej o tym możesz przeczytać TUTAJ: Dopłaty 2024: czy rolnicy będą musieli ugorować grunty?

Zmianowanie i dywersyfikacja upraw

W połowie lutego nie było wiadomo także, jak potoczą się losy planowanych zmian upraszczających realizację norm GAEC 6 (czyli obowiązkowej okrywy na 80% GO) i GAEC 7 dotyczącej zmianowania i dywersyfikacji. Przypomnijmy tylko, że chodzi o możliwość zaliczenia do okrywy glebowej międzyplonów ścierniskowych, utrzymywanych na polu od zbioru głównej uprawy do połowy października, jak również zniesienie obowiązku posiadania trzech upraw w gospodarstwach użytkujących przynajmniej 10 ha gruntów ornych.

image

Pomoc suszowa: rolnicy złożyli 40 tys. wniosków. Jak rząd pomoże rolnikom ze stratami poniżej 30 proc. strat?

Czy KE zatwierdzi polskie propozycje?

W listopadzie 2023 roku zmiany te zatwierdził Komitet Monitorujący PS WPR 2023– 2027, jednak na razie nie ma informacji, potwierdzających zatwierdzenie polskich propozycji przez KE. Z resortu rolnictwa dochodzą jednak sygnały, że uproszczenie dopłat na 2024 rok może okazać się niewykonalne ze względu na brak czasu i raczej należy spodziewać się głębszych zmian w drugiej połowie roku, tak aby możliwe było uproszczenie całego systemu, począwszy od kampanii 2025.

Grzegorz Ignaczewski
Autor Artykułu:Grzegorz Ignaczewski

redaktor „top agrar Polska”, ekonomista, specjalista w zakresie dopłat bezpośrednich, PROW i ekonomiki gospodarstw.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. grudzień 2024 01:59